Îmbunătățiți-vă experiența de calcul cu renumitele serii de plăci de bază de la GIGABYTE: AORUS, AERO și GIGABYTE. Având un design inovator și funcții avansate, aceste plăci de bază oferă performanțe și fiabilitate excepționale. Indiferent dacă sunteți jucător, creator de conținut sau profesionist, seria noastră răspunde nevoilor dumneavoastră, asigurând o calitate fără compromisuri și tehnologie de ultimă generație.
- VRM digital Dr.MOS 60A, 12+1+2+1 faze, cu condensator polimer de tantal
- Slot PCIe UD ranforsat X PCIe 5.0 cu design PCIe EZ-Latch Plus
- Design PCIe M.2 (până la 2580) cu M.2 EZ-Latch Plus și protecție termică
- Radiatoare MOSFET complet acoperite cu heatpipe/M.2 EZ-Latch Click Design
- 2x2 Wi-Fi 7 cu design WIFI EZ-Plug
- LAN 2.5GbE, USB 4.0 Tip-C, USB 3.2 Gen2 Tip-C
Placă de bază GIGABYTE Z890M AORUS ELITE WIFI7 ICE - Suportă procesoare Intel Core Ultra (Seria 2), VRM 12+1+2 faze, DDR5 (OC) până la 8800MHz, 1xPCIe 5.0 + 2xPCIe 4.0, Wi-Fi 7, LAN 2.5GbE, USB 4. Producător procesor: Intel, Socket procesor: LGA 1851 (Socket V1), Serie procesor compatibilă: Intel Core Ultra (Seria 2). Tipuri de memorie suportate: DDR5-SDRAM, Memorie internă maximă: 256 GB, Tip sloturi memorie: DIMM. Interfețe de stocare acceptate: M.2, SATA III, Tipuri de unități de stocare acceptate: HDD și SSD, Niveluri RAID: 0, 1, 5, 10. Tip interfață Ethernet: 2.5 Gigabit Ethernet, Standard Wi-Fi superior: Wi-Fi 7 (802.11be), Standarde Wi-Fi: Wi-Fi 7 (802.11be). Componentă pentru: PC, Factor de formă placă de bază: ATX, Familie chipset placă de bază: Intel
Alte caracteristici
Detalii tehnice
| Perioada de garanție | 3 ani |
Conținutul ambalajului
| Software inclus | Norton® Internet Security (versiunea OEM) Software de gestionare a lățimii de bandă LAN |
| Baterii incluse | Da |
Greutate și dimensiuni
| Înălțime | 35 mm |
| Adâncime | 244 mm |
| Lățime | 244 mm |
Date logistice
| Țara de origine | China |
| Produse per cutie de transport (interioară) | 1 PC(s) |
Baterie
| Tip baterie | CR2032 |
| Tehnologia bateriilor | Dioxid de litiu-mangan (LiMnO2) |
| Numărul de celule ale bateriei | 1 |
| Greutatea bateriei | 3 g |
| Greutatea litiului per baterie | 0,07 g |
Date de ambalare
| Greutatea pachetului | 1,75 kg |
| Înălțimea pachetului | 68 mm |
| Adâncimea pachetului | 268 mm |
| Lățimea pachetului | 270 mm |
BIOS
| Versiunea interfeței de gestionare a desktopului (DMI) | 2.7 |
| Versiunea BIOS-ului de administrare a sistemului (SMBIOS) | 2.7 |
| Butonul Ștergere CMOS | Da |
| Jumper CMOS transparent | Da |
| Versiunea ACPI | 5.0 |
| Dimensiunea memoriei din BIOS | 256 Mbit |
| Tip BIOS | UEFI AMI |
Sloturi de expansiune
| Numărul de sloturi M.2 (M) | 3 |
Rețeaua
| Versiunea Bluetooth | 5.4 |
| Bluetooth | Da |
| Modelul controlerului WLAN | MediaTek MT7925 |
| Standardele Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Standardul Wi-Fi de top | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi | Da |
| Tipul interfeței Ethernet | Ethernet 2.5 Gigabit |
| Ethernet LAN | Da |
Porturi de I/O pe panoul posterior
| Cantitate de porturi Thunderbolt | 1 |
| Portul de ieșire S/PDIF | Da |
| Microfon încorporat | Da |
| Cantitatea DisplayPort-urilor | 2 |
| Cantitatea porturilor HDMI | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A | 2 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 4 |
| Cantitatea porturilor USB 2.0 | 4 |
I/O intern
| Conector de pini LED RGB | Da |
| Conector de alimentare de 12V | Da |
| Conector TPM | Da |
| Conector de alimentare EPS (8 pini) | Da |
| Conector de alimentare ATX (24 de pini) | Da |
| Numărul total de conectori SATA | 4 |
| Numărul de conectori SATA III | 4 |
| Conectori USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) | 1 |
| Conectori USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 1 |
| Conectori USB 2.0 | 2 |
Grafică
Controlere de stocare
| Niveluri RAID | 0, 1, 5, 10 |
| Suport RAID | Da |
| Numărul de HDD-uri suportate | 7 |
| Numărul de unități de stocare suportate | 4 |
| Interfețe suportate pentru unități de stocare | M.2, SATA III |
| Tipuri de unități de stocare suportate | HDD & SSD |
Memorie
| Memoria internă maximă | 256 GB |
| Capacități acceptate ale modulelor de memorie | 1GB, 2GB, 4GB, 8GB, 12GB, 16GB, 24GB, 32GB, 40GB, 48GB, 64GB |
| Viteză de ceas a memoriei acceptată (maxim) | 8800 MHz |
| Viteze de ceas ale memoriei acceptate | 5600, 5800, 6000, 6200, 6600, 6800, 7200, 7400, 7600, 7800, 7900, 7950, 8000, 8200, 8400, 8600 MHz |
| Canale de memorie | Dual-channel |
| Tip de sloturi de memorie | DIMM |
| Număr de sloturi de memorie | 4 |
| Tipuri de memorie suportate | DDR5-SDRAM |
Procesor
| Memoria internă maximă suportată de procesor | 256 GB |
| Socket-uri de procesor suportate | LGA 1851 |
| Serii de procesoare compatibile | Intel Core Ultra (Seria 2) |
| Soclul procesorului | LGA 1851 (Priză V1) |
| Producător de procesoare | Intel |
Caracteristici
| Familia chipset-urilor de plăci de bază | Intel |
| Canale de ieșire audio | Canale 7.1 |
| Factor de formă al plăcii de bază | ATX |
| Componentă pentru | PC |
| Monitorizarea stării PC-ului | Ventilator, Temperatură, Tensiune |
| Culoarea produsului | Alb |
| Chipset pentru placa de bază | Intel Z890 |
Specificații
| Model | Z890M A ELITE WF7 ICE |