Îmbunătățiți-vă experiența de calcul cu renumitele serii de plăci de bază de la GIGABYTE: AORUS, AERO și GIGABYTE. Având un design inovator și funcții avansate, aceste plăci de bază oferă performanțe și fiabilitate excepționale. Indiferent dacă sunteți jucător, creator de conținut sau profesionist, seria noastră răspunde nevoilor dumneavoastră, asigurând o calitate fără compromisuri și tehnologie de ultimă generație.
- Suportă procesoare Intel Core Ultra (Seria 2)
- Soluție VRM digitală cu 6+1+2 faze
- DDR5 cu două canale: 2 module DIMM cu suport pentru module de memorie XMP
- D5 Bionic Corsa pentru performanță de memorie infinită
- AI Perfdrive: Oferă un profil presetat BIOS optim și personalizat pentru utilizatori
- EZ-Latch: Sloturi PCIe și M.2 cu eliberare rapidă și design fără șuruburi
- EZ-Latch Click: Radiatoare M.2 cu design fără șuruburi
- Stocare ultra-rapidă: 2 sloturi M.2, inclusiv 1 slot PCIe 5.0 x4
- Eficiență termică: VRM Thermal Armor Advanced și M.2 Thermal Guard
- Rețea rapidă: LAN 2.5GbE
Placă de bază GIGABYTE B860M EAGLE V2 - procesoare Intel Core Ultra Series, 6+1+2 faze VRM, până la 9066MHz DDR5, 1xPCIe 5.0 + 1xPCIe 4.0 M.2, LAN 2.5GbE, USB 3.2 Gen 1. Producător procesor: Intel, Socket procesor: LGA 1851 (Socket V1), Serie procesor compatibilă: Intel Core Ultra (Seria 2). Tipuri de memorie acceptate: DDR5-SDRAM, Memorie internă maximă: 128 GB, Tip sloturi memorie: DIMM. Interfețe unități de stocare acceptate: M.2, PCI Express 4.0, PCI Express 5.0, SATA III, Tipuri de unități de stocare acceptate: HDD și SSD, Niveluri RAID: 0, 1, 5, 10. Rezoluție maximă: 4096 x 2160 pixeli. Tip interfață Ethernet: 2.5 Gigabit Ethernet, Controler LAN: Realtek RTL8125
Alte caracteristici
Detalii tehnice
| Perioada de garanție | 3 ani |
Conținutul ambalajului
| Software inclus | Norton® Internet Security (versiunea OEM) Software de gestionare a lățimii de bandă LAN |
| Baterii incluse | Da |
| Șuruburi incluse | Da |
Greutate și dimensiuni
| Înălțime | 35 mm |
| Adâncime | 225 mm |
| Lățime | 244 mm |
Date logistice
| Produse per cutie de transport (interioară) | 1 PC(s) |
Baterie
| Tip baterie | CR2032 |
| Tehnologia bateriilor | Dioxid de litiu-mangan (LiMnO2) |
| Numărul de celule ale bateriei | 1 |
| Greutatea bateriei | 3 g |
| Greutatea litiului per baterie | 0,07 g |
Date de ambalare
| Greutatea pachetului | 1,2 kg |
| Înălțimea pachetului | 54 mm |
| Adâncimea pachetului | 265 mm |
| Lățimea pachetului | 265 mm |
BIOS
| Versiunea interfeței de gestionare a desktopului (DMI) | 2.7 |
| Versiunea BIOS-ului de administrare a sistemului (SMBIOS) | 2.7 |
| Jumper CMOS transparent | Da |
| Versiunea ACPI | 5.0 |
| Dimensiunea memoriei din BIOS | 256 Mbit |
| Tip BIOS | UEFI AMI |
Sloturi de expansiune
| A doua generație M.2 cea mai înaltă PCI Express | 4.0 |
| Al doilea M.2 cea mai mare dimensiune a cheii | 2280 |
| Prima generație PCI Express cu cea mai mare generație de M.2 | 5.0 |
| 1st M.2 cea mai mare dimensiune de cheie | 2280 |
| Numărul de sloturi M.2 (M) | 2 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 5.x) | 1 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 4.x) | 1 |
Rețeaua
| Wi-Fi | Nu |
| Controler LAN | Realtek RTL8125 |
| Tipul interfeței Ethernet | Ethernet 2.5 Gigabit |
| Ethernet LAN | Da |
Porturi de I/O pe panoul posterior
| Microfon încorporat | Da |
| Ieșiri pentru căști | 1 |
| Intrare linie | Da |
| Versiunea DisplayPort | 2.1 |
| Cantitatea DisplayPort-urilor | 1 |
| Versiunea HDMI | 2.1 |
| Cantitatea porturilor HDMI | 1 |
| Cantitatea porturilor PS/2 | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 3 |
| Cantitatea porturilor USB 2.0 | 3 |
I/O intern
| Numărul de pinturi LED RGB | 3 |
| Conector de pini LED RGB | Da |
| Numărul de conectori ai pompei de apă | 2 |
| Anteturi de port serial | 1 |
| Conector TPM | Da |
| Număr de conectori de alimentare EPS (8 pini) | 1 |
| Conector de alimentare EPS (8 pini) | Da |
| Numărul de conectori pentru ventilatoare din șasiu | 2 |
| Numărul de conectori pentru ventilatorul CPU | 2 |
| Conector pentru ventilator CPU | Da |
| Conector de alimentare ATX (24 de pini) | Da |
| Conector pentru panoul frontal | Da |
| Conector audio pentru panoul frontal | Da |
| Conector de ieșire S/PDIF | Da |
| Numărul de conectori SATA III | 4 |
| Conectori USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 2 |
| Conectori USB 2.0 | 2 |
Grafică
| Versiunea DirectX | 12.0 |
| HDCP | Da |
| Rezoluție maximă | 4096 x 2160 pixeli |
| Suport pentru tehnologia procesării paralele | Nesuportat |
Controlere de stocare
| Niveluri RAID | 0, 1, 5, 10 |
| Suport RAID | Da |
| Numărul de HDD-uri suportate | 4 |
| Numărul de unități de stocare suportate | 6 |
| Interfețe suportate pentru unități de stocare | M.2, PCI Express 4.0, PCI Express 5.0, SATA III |
| Tipuri de unități de stocare suportate | HDD & SSD |
Memorie
| Memorie internă maximă per slot | 64 GB |
| Memorie nebufferată | Da |
| Memoria internă maximă | 128 GB |
| Viteză de ceas a memoriei acceptată (maxim) | 9066 MHz |
| Viteze de ceas ale memoriei acceptate | 9066, 8800, 8600, 8400, 8266, 8200, 8000, 7950, 7900, 7800, 7600, 7400, 7200, 7000, 6800, 6600, 6400, 5600 MHz |
| Compatibilitatea ECC | ECC & Non-ECC |
| Canale de memorie | Dual-channel |
| Tip de sloturi de memorie | DIMM |
| Număr de sloturi de memorie | 2 |
| Tipuri de memorie suportate | DDR5-SDRAM |
Procesor
| Socket-uri de procesor suportate | LGA 1851 |
| Serii de procesoare compatibile | Intel Core Ultra (Seria 2) |
| Soclul procesorului | LGA 1851 (Priză V1) |
| Producător de procesoare | Intel |
Caracteristici
| Sistemele de operare Windows suportate | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Tip de răcire | Pasiv |
| Familia chipset-urilor de plăci de bază | Intel |
| Tipul sursei de alimentare | ATX |
| Canale de ieșire audio | Canale 7.1 |
| Factor de formă al plăcii de bază | micro ATX |
| Componentă pentru | PC |
| Monitorizarea stării PC-ului | Ventilator, Temperatură, Tensiune, Răcire cu apă |
| Culoarea produsului | Maro închis |
| Cip audio | Realtek ALC897 |
| Chipset pentru placa de bază | Intel B860 |
Specificații