Z890M-PLUS WIFI
Plăcile de bază din seria ASUS PRIME sunt proiectate cu expertiză pentru a dezlănțui întregul potențial al celor mai recente procesoare Intel® Core™ Ultra (Seria 2). Având un design robust de alimentare, soluții complete de răcire și opțiuni inteligente de reglare, placa de bază PRIME Z890M-PLUS WIFI oferă utilizatorilor și constructorilor de PC-uri DIY o gamă de optimizări de performanță prin intermediul unor funcții software și firmware intuitive. Este concepută pentru a fi compatibilă cu PC-ul, oferind puterea și conectivitatea necesare pentru aplicațiile AI solicitante.
ASUS PRIME Z890M-PLUS WIFI. Producător procesor: Intel, Socket procesor: LGA 1851 (Socket V1), Serie procesor compatibilă: Intel Core Ultra (Seria 2). Tipuri de memorie acceptate: DDR5-SDRAM, Memorie internă maximă: 192 GB, Tip sloturi memorie: DIMM. Interfețe unități de stocare acceptate: M.2, SATA III, Tipuri de unități de stocare acceptate: HDD și SSD, Niveluri RAID: 0, 1, 5, 10. Tip interfață Ethernet: 2.5 Gigabit Ethernet, Standard Wi-Fi superior: Wi-Fi 7 (802.11be), Standarde Wi-Fi: Wi-Fi 7 (802.11be). Componentă pentru: PC, Factor de formă placă de bază: micro ATX, Familie chipset placă de bază: Intel
Conținutul ambalajului
| Cabluri incluse | SATA |
| Șuruburi incluse | Da |
Greutate și dimensiuni
| Adâncime | 244 mm |
| Lățime | 244 mm |
Date de ambalare
| Greutatea pachetului | 1,64 kg |
| Înălțimea pachetului | 67,5 mm |
| Adâncimea pachetului | 275 mm |
| Lățimea pachetului | 275 mm |
BIOS
| Dimensiunea memoriei din BIOS | 256 Mbit |
| Tip BIOS | UEFI AMI |
Sloturi de expansiune
| Numărul de sloturi M.2 (M) | 3 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 5.x) | 1 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 4.x) | 3 |
Rețeaua
| Versiunea Bluetooth | 5.4 |
| Bluetooth | Da |
| Standardele Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Standardul Wi-Fi de top | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi | Da |
| Tipul interfeței Ethernet | Ethernet 2.5 Gigabit |
| Ethernet LAN | Da |
Porturi de I/O pe panoul posterior
| Jack-ul antenei WiFi-AP | 1 |
| Microfon încorporat | Da |
| Cantitatea DisplayPort-urilor | 1 |
| Cantitatea porturilor HDMI | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Cantitate porturi USB 3.2 Gen 2x2 Type-C | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 4 |
| Cantitatea porturilor USB 2.0 | 2 |
I/O intern
| Conector de alimentare de 12V | Da |
| Număr de conectori COM | 1 |
| Conectori Thunderbolt | 1 |
| Conector TPM | Da |
| Conector de intruziune a șasiului | Da |
| Numărul de conectori pentru ventilatoare din șasiu | 4 |
| Conector pentru ventilator CPU | Da |
| Conector de alimentare ATX (24 de pini) | Da |
| Conector audio pentru panoul frontal | Da |
| Conector de ieșire S/PDIF | Da |
| Numărul de conectori SATA III | 6 |
| Conectori USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 2 |
| Conectori USB 2.0 | 2 |
Grafică
| Placă grafică integrată | Nu |
| Suport pentru tehnologia procesării paralele | Nesuportat |
Controlere de stocare
| Niveluri RAID | 0, 1, 5, 10 |
| Suport RAID | Da |
| Numărul de HDD-uri suportate | 6 |
| Numărul de unități de stocare suportate | 9 |
| Interfețe suportate pentru unități de stocare | M.2, SATA III |
| Tipuri de unități de stocare suportate | HDD & SSD |
Memorie
| Memorie nebufferată | Da |
| Memoria internă maximă | 192 GB |
| Compatibilitatea ECC | Non-ECC |
| Canale de memorie | Dual-channel |
| Tip de sloturi de memorie | DIMM |
| Număr de sloturi de memorie | 4 |
| Tipuri de memorie suportate | DDR5-SDRAM |
Procesor
| Socket-uri de procesor suportate | LGA 1851 |
| Serii de procesoare compatibile | Intel Core Ultra (Seria 2) |
| Soclul procesorului | LGA 1851 (Priză V1) |
| Producător de procesoare | Intel |
Caracteristici
| Sistemele de operare Windows suportate | Windows 11 |
| Familia chipset-urilor de plăci de bază | Intel |
| Canale de ieșire audio | Canale 7.1 |
| Factor de formă al plăcii de bază | micro ATX |
| Componentă pentru | PC |
| Culoarea produsului | Aluminiu, Negru |
| Chipset pentru placa de bază | Intel Z890 |
Specificații
| Model | PRIME Z890M-PLUS WIFI |