Placă de gaming ROG STRIX B860-G Wi-Fi
Dotat cu Thunderbolt™ 4, PCIe® 5.0 și iluminare Aura Sync, ROG Strix B860-G oferă transferuri de date incredibil de rapide, conectivitate remarcabilă și o estetică flexibilă care se adaptează preferințelor îndrăznețe sau subtile. Conceput pentru a satisface cerințele jocurilor de elită și ale aplicațiilor avansate de inteligență artificială pentru PC, acesta oferă performanța și viteza de care aveți nevoie.
ASUS ROG STRIX B860-G GAMING WIFI. Producător procesor: Intel, Socket procesor: LGA 1851 (Socket V1), Serie procesor compatibilă: Intel Core Ultra (Seria 2). Tipuri de memorie acceptate: DDR5-SDRAM, Memorie internă maximă: 256 GB, Tip sloturi memorie: DIMM. Interfețe unități de stocare acceptate: M.2, SATA III, Tipuri de unități de stocare acceptate: HDD și SSD, Niveluri RAID: 0, 1, 5, 10. Tip interfață Ethernet: 2.5 Gigabit Ethernet, Standard Wi-Fi superior: Wi-Fi 7 (802.11be). Componentă pentru: PC, Factor de formă placă de bază: micro ATX, Familie chipset placă de bază: Intel
Alte caracteristici
Greutate și dimensiuni
| Înălțime | 50 mm |
| Adâncime | 244 mm |
| Lățime | 244 mm |
Date de ambalare
| Greutatea pachetului | 2,12 kg |
| Înălțimea pachetului | 72,5 mm |
| Adâncimea pachetului | 274 mm |
| Lățimea pachetului | 285 mm |
BIOS
| Butonul Ștergere CMOS | Da |
| Dimensiunea memoriei din BIOS | 256 Mbit |
| Tip BIOS | UEFI AMI |
Sloturi de expansiune
| Numărul de sloturi M.2 (M) | 4 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 5.x) | 1 |
Rețeaua
| Versiunea Bluetooth | 5.4 |
| Bluetooth | Da |
| Standardul Wi-Fi de top | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi | Da |
| Tipul interfeței Ethernet | Ethernet 2.5 Gigabit |
| Ethernet LAN | Da |
Porturi de I/O pe panoul posterior
| Cantitate de porturi Thunderbolt | 1 |
| Portul de ieșire S/PDIF | Da |
| Microfon încorporat | Da |
| Cantitatea DisplayPort-urilor | 1 |
| Cantitatea porturilor HDMI | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Cantitate porturi USB 3.2 Gen 2x2 Type-C | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 3 |
| Cantitatea porturilor USB 2.0 | 4 |
I/O intern
| Conector de alimentare de 12V | Da |
| Conector de alimentare EPS (8 pini) | Da |
| Numărul de conectori pentru ventilatoare din șasiu | 2 |
| Numărul de conectori pentru ventilatorul CPU | 1 |
| Conector pentru ventilator CPU | Da |
| Conector de alimentare ATX (24 de pini) | Da |
| Conector audio pentru panoul frontal | Da |
| Numărul de conectori SATA III | 4 |
| Conectori USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) | 1 |
| Conectori USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 1 |
| Conectori USB 2.0 | 2 |
Grafică
| Suport pentru tehnologia procesării paralele | Nesuportat |
Controlere de stocare
| Niveluri RAID | 0, 1, 5, 10 |
| Suport RAID | Da |
| Numărul de HDD-uri suportate | 4 |
| Numărul de unități de stocare suportate | 8 |
| Interfețe suportate pentru unități de stocare | M.2, SATA III |
| Tipuri de unități de stocare suportate | HDD & SSD |
Memorie
| Memorie nebufferată | Da |
| Memoria internă maximă | 256 GB |
| Viteză de ceas a memoriei acceptată (maxim) | 9066 MHz |
| Compatibilitatea ECC | Non-ECC |
| Canale de memorie | Dual-channel |
| Tip de sloturi de memorie | DIMM |
| Număr de sloturi de memorie | 4 |
| Tipuri de memorie suportate | DDR5-SDRAM |
Procesor
| Serii de procesoare compatibile | Intel Core Ultra (Seria 2) |
| Soclul procesorului | LGA 1851 (Priză V1) |
| Producător de procesoare | Intel |
Caracteristici
| Sistemele de operare Windows suportate | Windows 11 |
| Familia chipset-urilor de plăci de bază | Intel |
| Canale de ieșire audio | Canale 7.1 |
| Factor de formă al plăcii de bază | micro ATX |
| Componentă pentru | PC |
| Culoarea produsului | Alb |
| Cip audio | Realtek ALC1220P |
| Chipset pentru placa de bază | Intel B860 |
Specificații
| Model | ROG STRIX B860-G WIFI pentru jocuri |