
Intel Core i9-14900KF. Familie procesor: Intel® Core™ i9, Socket procesor: LGA 1700, Tip ambalaj: Cutie. Canale de memorie: Canal dublu, Memorie internă maximă suportată de procesor: 192 GB, Tipuri de memorie suportate de procesor: DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM. Segment de piață: Desktop, Condiții de utilizare: PC/Client/Tablet, Versiune sloturi PCI Express: 4.0, 5.0. Frecvență Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0: 5.8 GHz, Frecvență Intel® Thermal Velocity Boost: 6 GHz. Dimensiune pachet procesor: 45 x 37.5 mm
Specificații
| Familie CPU | Intel Core i9 |
| Număr model | i9-14900KF |
Alte caracteristici
| Cache L2 | 32768 KB |
| Memorie internă maximă | 192 GB |
Greutate și dimensiuni
| Dimensiune pachet procesor | 45 x 37.5 mm |
Detalii tehnice
| Data lansării | Q4'23 |
| Stare | Launched |
Date logistice
| Cod Sistem Armonizat (HS) | 8542310001 |
Condiții de funcționare
Caracteristici speciale procesor
| Intel 64 | Da |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | Da |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Da |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Da |
| Intel VT-x cu Extended Page Tables (EPT) | Da |
| Intel® Boot Guard | Da |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) pe CPU | Da |
| Intel® OS Guard | Da |
| Intel® Secure Key | Da |
| Intel® Standard Manageability (ISM) | Da |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Da |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Da |
| Intel® Thread Director | Da |
| Intel® Control-flow Enforcement Technology (CET) | Da |
| Frecvență Intel® Thermal Velocity Boost | 6 GHz |
| Intel® Gaussian & Neural Accelerator (Intel® GNA) 3.0 | Da |
| Frecvență Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 | 5.8 GHz |
| Intel® Adaptive Boost Technology | Da |
| Intel® Thermal Velocity Boost | Da |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Da |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Da |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Da |
| Intel® Speed Shift Technology | Da |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
Caracteristici
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 740.17B1 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Configurație CPU (max) | 1 |
| Revizie Direct Media Interface (DMI) | 4.0 |
| Opțiuni embedded disponibile | Nu |
| Scalabilitate | 1S |
| Specificație soluție termică | PCG 2020A |
| Seturi de instrucțiuni suportate | AVX 2.0/SSE4.1/SSE4.2 |
| Configurații PCI Express | 1x16+1x4/2x8+1x4 |
| Versiune sloturi PCI Express | 4.0/5.0 |
| Număr maxim de linii PCI Express | 20 |
| Condiții de utilizare | PC/Client/Tablet |
| Segment de piață | Desktop |
| Execute Disable Bit | Da |
| Stări inactive | Da |
| Tehnologii de monitorizare termică | Da |
Grafică
| Model placă grafică dedicată | Indisponibil |
| Model placă grafică integrată | Indisponibil |
| Placă grafică dedicată | Nu |
| Placă grafică integrată | Nu |
Memorie
| Lățime de bandă memorie (max) | 89.6 GB/s |
| Non-ECC | Da |
| Canale de memorie | Canal dublu |
| Tipuri de memorie suportate de procesor | DDR4-SDRAM/DDR5-SDRAM |
| Memorie internă maximă suportată de procesor | 192 GB |
Procesor
| ID ARK procesor | 236787 |
| Nume de cod procesor | Raptor Lake |
| Lățime de bandă memorie suportată de procesor (max) | 89.6 GB/s |
| Număr maxim de linii DMI | 8 |
| Stepping | B0 |
| Putere turbo maximă | 253 W |
| Putere de bază procesor | 125 W |
| Cooler inclus | Nu |
| Tip ambalaj | Cutie |
| Tip cache procesor | Smart Cache |
| Cache procesor | 36 MB |
| Frecvență de bază nucleu eficient | 2.4 GHz |
| Frecvență boost nucleu eficient | 4.4 GHz |
| Frecvență de bază nucleu de performanță | 3.2 GHz |
| Frecvență boost nucleu de performanță | 5.6 GHz |
| Frecvență boost procesor | 6 GHz |
| Nuclee eficiente | 16 |
| Nuclee de performanță | 8 |
| Moduri de operare procesor | 64-bit |
| Fire procesor | 32 |
| Socket procesor | LGA 1700 |
| Nuclee procesor | 24 |
| Familie procesor | Intel® Core™ i9 |
| Model procesor | i9-14900KF |
| Generație procesor | Intel® Core™ i9 (14th gen) |
| Producător procesor | Intel |
CPU CORE I9-14900KF S1700 BOX/3.2G BX8071514900KF S RN49 IN
- Producător: INTEL
- Cod produs: BX8071514900KF S RN49
- Disponibilitate: În Stoc
Etichete:
intel i9-14900kf,
procesor intel,
cpu lga1700,
24 core cpu,
14th gen intel,
gaming cpu,
high end processor,
raptor lake refresh