ROG STRIX Z890-F gaming wifi
Cu boost NPU și soluții AI de ultimă oră, ROG STRIX Z890-F Gaming WiFi suportă aplicații PC avansate, conduse de AI. Echipată cu Thunderbolt™ 4, PCIe® 5.0 și iluminare Polymo, oferă transferuri de date fulgerător de rapide, conectivitate fără egal și o estetică personalizabilă care poate fi subtilă sau îndrăzneață.
ASUS ROG STRIX Z890-F GAMING WIFI. Producător procesor: Intel, Socket procesor: LGA 1851 (Socket V1), Serii de procesoare compatibile: Intel Core Ultra (Series 2). Tipuri de memorie suportate: DDR5-SDRAM, Memorie internă maximă: 192 GB, Tip sloturi de memorie: DIMM. Interfețe unități de stocare suportate: M.2, SATA III, Tipuri de unități de stocare suportate: HDD & SSD, Niveluri RAID: 0, 1, 5. Tip interfață Ethernet: 2.5 Gigabit Ethernet, Cel mai avansat standard Wi-Fi: Wi-Fi 7 (802.11be). Componentă pentru: PC, Factor de formă placă de bază: ATX, Familie chipset placă de bază: Intel
Greutate și dimensiuni
| Adâncime | 244 mm |
| Lățime | 305 mm |
Date de ambalare
| Greutatea ambalajului | 1.98 kg |
| Înălțimea ambalajului | 68 mm |
| Adâncimea ambalajului | 273 mm |
| Lățimea ambalajului | 353 mm |
BIOS
| Buton Clear CMOS | Da |
| Dimensiune memorie BIOS | 256 Mbit |
| Tip BIOS | UEFI AMI |
Sloturi de expansiune
| Număr sloturi M.2 (M) | 5 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 5.x) | 1 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 4.x) | 1 |
Rețea
| Versiune Bluetooth | 5.4 |
| Bluetooth | Da |
| Cel mai avansat standard Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi | Da |
| Tip interfață Ethernet | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Da |
Porturi I/O pe panoul din spate
| Număr porturi Thunderbolt | 2 |
| Port ieșire S/PDIF | Da |
| Intrare microfon | Da |
| Număr porturi DisplayPort | 1 |
| Număr porturi HDMI | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Număr porturi USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C | 2 |
| Număr porturi USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A | 4 |
| Număr porturi USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 4 |
| Număr porturi USB 2.0 | 2 |
I/O intern
| Conector de alimentare 12V | Da |
| Header-e Thunderbolt | 1 |
| Conector alimentare EPS (8-pin) | Da |
| Conector pentru intruziune carcasă | Da |
| Număr conectori ventilator carcasă | 5 |
| Conector ventilator CPU | Da |
| Conector de alimentare ATX (24-pin) | Da |
| Conector audio panou frontal | Da |
| Număr conectori SATA III | 4 |
| Conectori USB 3.2 Gen 2x2 | 1 |
| Conectori USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 2 |
| Conectori USB 2.0 | 2 |
Grafică
| Placă grafică integrată | Nu |
| Suport tehnologie procesare paralelă | Nesuportat |
Controlere de stocare
| Niveluri RAID | 0, 1, 5 |
| Suport RAID | Da |
| Număr HDD-uri suportate | 4 |
| Număr unități de stocare suportate | 9 |
| Interfețe unități de stocare suportate | M.2, SATA III |
| Tipuri de unități de stocare suportate | HDD & SSD |
Memorie
| Memorie unbuffered | Da |
| Memorie internă maximă | 192 GB |
| Frecvență de memorie suportată (max) | 8600 MHz |
| Compatibilitate ECC | Non-ECC |
| Canale de memorie | Canal dublu |
| Tip sloturi de memorie | DIMM |
| Număr sloturi memorie | 4 |
| Tipuri de memorie suportate | DDR5-SDRAM |
Procesor
| Serii de procesoare compatibile | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Socket procesor | LGA 1851 (Socket V1) |
| Producător procesor | Intel |
Caracteristici
| Sisteme de operare Windows acceptate | Windows 11 |
| Familie chipset placă de bază | Intel |
| Canale ieșire audio | 7.1 channels |
| Factor de formă placă de bază | ATX |
| Componentă pentru | PC |
| Culoarea produsului | Negru |
| Chip audio | Realtek ALC4080 |
| Chipset placă de bază | Intel Z890 |
Specificații
| Model | ROG STRIX Z890-F GAMING WIFI |