
Intel Core Ultra 5 245K. Familie de procesoare: Intel Core Ultra 5, Socket procesor: LGA 1851 (Socket V1), Tip pachet: Cutie. Unitate procesor neuronal (NPU): Intel AI Boost, Framework-uri software AI acceptate de NPU: DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN, Performanță totală procesor până la: 30 TOP-uri. Canale de memorie: Dual-channel, Memorie internă maximă acceptată de procesor: 192 GB, Tipuri de memorie acceptate de procesor: DDR5-SDRAM. Model placă grafică integrată: Intel Graphics, Ieșiri placă grafică integrată acceptate: DisplayPort 2.1, Embedded DisplayPort (eDP) 1.4b, HDMI 2.1, Frecvența de bază a plăcii grafice integrate: 300 MHz. Segment de piață: Desktop, Condiții de utilizare: Stație de lucru, PC/Client/Tabletă, Versiune sloturi PCI Express: 4.0, 5.0
Specificații
| Nume de familie CPU | Intel Core Ultra |
| Număr de model | U5-245K |
Alte caracteristici
| Rezultat grafic | DP2.1 UHBR20, HDM2.1 FRL 12GHz, eDP1.4b |
| Cache L2 | 26624 KB |
| Memoria internă maximă | 192 GB |
Detalii tehnice
| Data lansării | T4'24 |
| Viteză memorie (max.) | 6400 MHz |
| Statut | Lansare |
| Versiunea OpenCL | 3.0 |
Date logistice
| Codul Sistemului Armonizat (HS) | 8542310050 |
Condiții operaționale
| Temperatura maximă de funcționare | 105 °C |
Caracteristici speciale ale procesorului
| Eligibilitate pentru platforma Intel vPro® Enterprise | Da |
| Eligibilitate pentru Intel® Hardware Shield | Da |
| Tehnologia Intel® de detectare a amenințărilor (TDT) | Da |
| Criptare totală a memoriei Intel® - cheie multiplă | Da |
| Intel 64 | Da |
| Tehnologia de Virtualizare Intel (VT-x) | Da |
| Tehnologia de virtualizare Intel pentru I/O Direcționată (VT-D) | Da |
| Intel VT-x cu tabele extinse de pagini (EPT) | Da |
| Tehnologie Intel® Active Management (Intel® AMT) | Da |
| Protecție de cizmă Intel® | Da |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) pe CPU | Da |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) pe placă video | Da |
| Recuperare Intel® cu un singur clic | Da |
| Intel® OS Guard | Da |
| Ștergerea platformei la distanță Intel® (RPE) | Da |
| Cheia Securizată Intel® | Da |
| Programul Intel® pentru platformă IT stabilă (SIPP) | Da |
| Gestionabilitatea standard Intel® (ISM) | Da |
| Tehnologie de virtualizare Intel® cu protecție împotriva redirecționării (VT-rp) | Da |
| Dispozitiv de Management al Volumelor Intel® (VMD) | Da |
| Control al execuției bazat pe moduri (MBE) | Da |
| Director Intel® Thread | Da |
| Tehnologia de Aplicare a Fluxului de Control Intel® (CET) | Da |
| Intel® Thunderbolt 4 | Da |
| Tehnologia Intel SpeedStep îmbunătățită | Da |
| Tehnologia de Execuție de Încredere Intel | Da |
| Instrucțiuni noi Intel® AES (Intel® AES-NI) | Da |
| Tehnologia video Intel® Quick Sync | Da |
| ® Tehnologia Intel Speed Shift | Da |
| Tehnologia Intel® Turbo Boost | 2.0 |
Caracteristici
| Sistem automat de urmărire a clasificării mărfurilor (CCATS) | 740.17B1 |
| Numărul de clasificare pentru controlul exporturilor (ECCN) | 5A992C |
| Revizuirea Interfeței Media Directe (DMI) | 4.0 |
| Opțiuni încorporate disponibile | Nu |
| Scalabilitate | 1S |
| Specificații ale soluției termice | PCG 2020A |
| Seturi de instrucțiuni suportate | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Versiunea pentru sloturi PCI Express | 4.0, 5.0 |
| Numărul maxim de benzi PCI Express | 24 |
| Condiții de utilizare | Stație de lucru, PC/Client/Tabletă |
| Segment de piață | Desktop |
| Execută Bitul de Dezactivare | Da |
| State inactive | Da |
| Tehnologii de monitorizare termică | Da |
Grafică
| Nuclee Xe-core | 4 |
| Model de placă video discretă | Nu este disponibil |
| ID-ul plăcii video de bord | 0x7D67 |
| Rata de reîmprospătare a plăcii grafice la rezoluția maximă (DisplayPort) | 60 Hz |
| Rata de reîmprospătare a plăcii grafice la rezoluția maximă (eDP - Integrated Flat Panel) | 60 Hz |
| Rata de reîmprospătare a plăcii grafice la rezoluția maximă (HDMI) | 60 Hz |
| Versiunea DirectX pentru placa video integrată | 12.0 |
| Versiunea OpenGL pentru placa grafică integrată | 4.5 |
| Numărul de afișaje suportate (grafică integrată) | 4 |
| Frecvența de bază a plăcii grafice de pe placă | 300 MHz |
| Frecvența dinamică a plăcii grafice de bord (maxim) | 1900 MHz |
| Ieșiri pentru plăci grafice integrate suportate | DisplayPort 2.1, DisplayPort încorporat (eDP) 1.4b, HDMI 2.1 |
| Modelul plăcii grafice de bord | Intel Graphics |
| Placă video discretă | Nu |
| Placă grafică integrată | Da |
Memorie
| ECC | Da |
| Canale de memorie | Dual-channel |
| Viteze de ceas ale memoriei suportate de procesor | 6400 MHz |
| Tipuri de memorie suportate de procesor | DDR5-SDRAM |
| Memoria internă maximă suportată de procesor | 192 GB |
Unitate de procesor neural (NPU)
| Performanța GPU-ului până la | 8 TOP-uri |
| Performanța NPU până la | 13 TOPURI |
| Performanța totală a procesorului până la | 30 de TOP-uri |
| Cadre software AI suportate de NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Suport pentru efecte pentru Windows Studio | Da |
| Suport pentru sparsity | Da |
| Unitate de procesor neural (NPU) | Intel AI Boost |
Procesor
| ID-ul ARK al procesorului | 241067 |
| Nume de cod al procesorului | Lacul Arrow |
| Numărul maxim de benzi DMI | 8 |
| Pășind | B0 |
| Cadre software AI suportate de CPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Puterea maximă a turbo-ului | 159 V |
| Puterea bazei procesorului | 125 W |
| Răcitor inclus | Nu |
| Tip de pachet | Cutie |
| Tipul cache-ului procesorului | Cache inteligent |
| Cache-ul procesorului | 24 MB |
| Frecvența de bază cu miez eficientă | 3,6 GHz |
| Frecvența de boost eficientă a miezului | 4,6 GHz |
| Frecvența de bază a nucleului de performanță | 4,2 GHz |
| Frecvența de creștere a miezului de performanță | 5,2 GHz |
| Frecvența de creștere a procesorului | 5,2 GHz |
| Nuclee eficiente | 8 |
| Nuclee de performanță | 6 |
| Moduri de operare ale procesorului | 64 de biți |
| Soclul procesorului | LGA 1851 (Priză V1) |
| Nuclee de procesor | 14 |
| Familia de procesoare | Intel Core Ultra 5 |
| Model de procesor | 245K |
| Generarea procesoarelor | Intel Core Ultra (Seria 2) |
| Producător de procesoare | Intel |
CPU CORE U5-245K S1851 BOX/3.6G BX80768245K S RQCT IN
- Producător: INTEL
- Cod produs: BX80768245K S RQCT
- Disponibilitate: În Stoc
Etichete:
intel ultra 5 245k,
procesor intel,
cpu lga1851,
14 core cpu,
arrow lake,
intel 245k,
gaming cpu,
desktop processor,
intel core ultra