- Intel Core Ultra 7 255H, 16C (6P + 8E + 2LPE)/16T, Max Turbo până la 5.1GHz, 24MB Intel Smart Cache
- 16" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits 45% NTSC 60Hz
- 1x 16GB SODIMM DDR5-5600
- 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
- GPU-ul Intel Arc 140T funcționează ca grafica Intel
- Fără sistem de operare
Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 (Intel). Tip produs: Laptop, Format: Clamshell. Familia procesoarelor: Intel Core Ultra 7, modelul procesorului: 255H. Diagonală a ecranului: 40,6 cm (16"), tip HD: WUXGA, rezoluția afișajului: 1920 x 1200 pixeli. Memorie internă: 16 GB, Tip memorie internă: DDR5-SDRAM. Capacitate totală de stocare: 512 GB, Mediu de stocare: SSD. Model al plăcii video de bord: Intel Arc 140T. Culoarea produsului: Negru. Greutate: 1,63 kg
Conținutul ambalajului
Greutate și dimensiuni
| Greutate | 1,63 kg |
| Înălțime (spate) | 1,71 cm |
| Înălțime (față) | 1,01 cm |
| Adâncime | 249 mm |
| Lățime | 356 mm |
Certificate
Securitate
| Modulul de Platformă de Încredere (TPM) | Da |
| Versiunea Modulului de Platformă de Încredere (TPM) | 2.0 |
| Windows Hello | Da |
| Cititor de amprente | Da |
| Cititor de carduri inteligente | Nu |
| Tipul slotului pentru blocarea cablului | Kensington |
| Slot pentru blocarea cablului | Da |
Putere
| Livrare de putere USB (USB PD) | Da |
| Port de încărcare USB Type-C | Da |
| Alimentarea adaptorului AC | 65 W |
Baterie
| Capacitatea bateriei | 64 Wh |
Software
| Sistem de operare instalat | Nu |
Claviatură
| Limbajul claviaturii | Engleză |
| Iluminare din spate pentru claviatură | Da |
| Tastatura numerică | Da |
| Dispozitiv de orientare | ThinkPad UltraNav |
Performanță
| Chipset pentru placa de bază | SoC-ul Intel |
Porturi și interfețe
| Repaus și încărcare prin USB | Da |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A | 1 |
| Port combo căști/microfon | Da |
| Intel® Thunderbolt 4 | Da |
| Cantitatea porturilor Thunderbolt 4 | 1 |
| Versiunea HDMI | 2.1 |
| Cantitatea porturilor HDMI | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Cantitate porturi USB 3.2 Gen 2x2 Type-C | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 1 |
Rețeaua
| WWAN | Neinstalat |
| Comunicare în câmp apropiat (NFC) | Nu |
| Versiunea Bluetooth | 5.3 |
| Bluetooth | Da |
| Ratele de date ale rețelei LAN Ethernet | 100.1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Da |
| Producător de controler WLAN | Intel |
| Modelul controlerului WLAN | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Tip de antenă | 2x2 |
| Conexiunea rețelei mobile | Nu |
| Standardele Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Standardul Wi-Fi de top | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
Cameră foto
| Tip de confidențialitate | Obturator pentru intimitate |
| Cameră de confidențialitate | Da |
| Cameră cu infraroșu (IR) | Da |
| Cameră frontală de tip HD | Full HD |
| Rezoluția camerei frontale | 1920 x 1080 pixeli |
| Cameră frontală | Da |
Audio
| Microfon încorporat | Da |
| Număr de microfoane | 2 |
| Puterea difuzoarelor | 2 W |
| Numărul de difuzoare încorporate | 2 |
| Cip audio | Senariu SN6147 |
Grafică
| Modelul plăcii grafice de bord | Intel Arc 140T |
| Familia de plăci grafice integrate | Intel Arc Graphics |
| Producătorul plăcilor video integrate | Intel |
| Placă grafică integrată | Da |
| Model de placă video discretă | Nu este disponibil |
| Placă video discretă | Nu |
Depozitare
| Cititor de carduri integrat | Nu |
| Tip de unitate optică | Nu |
| Factor de formă SSD | M.2 |
| NVMe | Da |
| Interfață SSD | PCI Express 4.0 |
| Capacitatea SSD-ului | 512 GB |
| Numărul de SSD-uri instalate | 1 |
| Capacitatea totală a SSD-urilor | 512 GB |
| Medii de stocare | SSD |
| Capacitate totală de stocare | 512 GB |
Memorie
| Memoria internă maximă | 64 GB |
| Sloturi de memorie | 2x SO-DIMM |
| Dispunerea memoriei (sloturi x dimensiune) | 1 x 16 GB |
| Viteza ceasului memoriei | 5600 MHz |
| Factorul de formă al memoriei | SO-DIMM |
| Tipul memoriei interne | DDR5-SDRAM |
| Memorie internă | 16 GB |
Unitate de procesor neural (NPU)
| Performanța GPU-ului până la | 74 de TOP-uri |
| Performanța NPU până la | 13 TOPURI |
| Performanța totală a procesorului până la | 96 de TOP-uri |
| Cadre software AI suportate de NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Suport pentru efecte pentru Windows Studio | Da |
| Suport pentru sparsity | Da |
| Unitate de procesor neural (NPU) | Intel AI Boost |
Design
| Materialul copertei din spate a afișajului | Aluminiu |
| Materiale pentru carcasă | Aluminiu |
| Factor de formă | Scoică |
| Culoarea produsului | Negru |
| Tip produs | Laptop |
Afișaj
| Rată maximă de reîmprospătare | 60 Hz |
| Gama de culori | 45% |
| Spațiul de culoare RGB | NTSC |
| Luminozitatea ecranului | 300 cd/m² |
| Ecran anti-reflexie | Da |
| Iluminare de fundal LED | Da |
| Raport de aspect nativ | 16:10 |
| Ecran tactil | Nu |
| Tip HD | WUXGA |
| Tip de panou | IPS |
| Rezoluția afișajului | 1920 x 1200 pixeli |
| Diagonală de afișare | 40,6 cm (16") |
Procesor
| Puterea maximă a turbo-ului | 115 W |
| Puterea bazei procesorului | 28 W |
| Cache-ul procesorului | 24 MB |
| Frecvența de bază eficientă a nucleului de consum redus de energie | 700 MHz |
| Frecvența de bază cu miez eficientă | 1,5 GHz |
| Frecvența de bază a nucleului de performanță | 2 GHz |
| Consum redus de energie eficient cu nucleu maxim de frecvență turbo | 2,5 GHz |
| Frecvență maximă turbo cu miez eficient | 4,4 GHz |
| Performanță-miez frecvență maximă turbo | 5,1 GHz |
| Nuclee eficiente în consum redus de energie | 2 |
| Nuclee eficiente | 8 |
| Nuclee de performanță | 6 |
| Frecvența de creștere a procesorului | 5,1 GHz |
| Fire de procesor | 16 |
| Nuclee de procesor | 16 |
| Model de procesor | 255H |
| Generarea procesoarelor | Intel Core Ultra (Seria 2) |
| Familia de procesoare | Intel Core Ultra 7 |
| Producător de procesoare | Intel |
Specificații
| NB Nume de familie | ThinkPad |
| Nume model | ThinkPad E16 Gen 3 (Intel) |
| Model | E16 Gen 3 (Intel) |