IMERSIE EXPANSIVĂ. PERFORMANȚĂ MECANIZATĂ.
FĂ ORICE
Îmbunătățiți-vă experiența de jocuri Windows 11 cu puterea procesorului AMD Ryzen™ 9 7845HX
IMAGINI SUPERBE
Placă grafică pentru laptop de până la NVIDIA® GeForce RTX™ 4070 și un ecran G-SYNC cu rezoluție de 2,5K și 165Hz
RESPIRĂ UȘOR
Ventilatoare Arc Flow™ cu 84 de palete, 5 conducte de căldură, filtre de praf și 4 orificii de evacuare
UPGRADEABILITATE COMPLETĂ
USB 3.0 de tip C, sloturi duale PCIe Gen 4x4 pentru expansiune și memorie RAM DDR5-5200MHz
COMUNICAȚII CRISTAL CLAR
Dolby Atmos și tehnologia de anulare a zgomotului cu inteligență artificială bidirecțională asigură o comunicare clară pentru toate părțile implicate
PUTERE DE REZISTENȚĂ
O baterie de 90 Wh, alimentare prin USB-C și o tastatură și un touchpad mai mari definesc această carcasă robustă.
PROIECTA
STILIZARE SUBTILĂ
Modelul TUF Gaming A16 din 2024 își păstrează stilul clasic TUF, cu câteva detalii noi. Varianta Mecha Grey are un logo TUF în relief, în timp ce edițiile Jaeger Gray au un logo elegant gravat cu laser. Patru triunghiuri mici încadrează colțurile capacului, iar referințe subtile la TUF apar pe tastatură și trackpad.
- Fără sistem de operare
- AMD Ryzen 7 7445HS (3,2 GHz)
- Ecran IPS de 40,6 cm (16"), rezoluție WUXGA 1920 x 1200, NVIDIA GeForce RTX 4050 (6 GB GDDR6)
- 16 GB (5600 MHz) DDR5-SDRAM și SSD de 512 GB
ASUS TUF Gaming A16 FA607NUG-RL157. Tip produs: Laptop, Factor de formă: Clapetă. Familie de procesoare: AMD Ryzen™ 7, Model procesor: 7445HS, Frecvență procesor: 3,55 GHz. Diagonala afișajului: 40,6 cm (16"), Tip HD: WUXGA, Rezoluție afișaj: 1920 x 1200 pixeli. Memorie internă: 32 GB, Tip memorie internă: DDR5-SDRAM. Capacitate totală de stocare: 512 GB, Suport de stocare: SSD. Model placă grafică integrată: AMD Radeon 740M, Model placă grafică dedicată: NVIDIA GeForce RTX 4050. Culoare produs: Gri
Conținutul ambalajului
Greutate și dimensiuni
| Greutate | 2,2 kg |
| Înălțime (spate) | 2,67 cm |
| Înălțime (față) | 2,24 cm |
| Adâncime | 251 mm |
| Lățime | 354 mm |
Securitate
| Tip de protecție prin parolă | BIOS, Utilizator |
| Protecția prin parolă | Da |
| Modulul de Platformă de Încredere (TPM) | Da |
| Tipul slotului pentru blocarea cablului | Kensington |
| Slot pentru blocarea cablului | Da |
Putere
| Livrare de putere USB (USB PD) | Da |
| Port de încărcare USB Type-C | Da |
| Tensiunea de ieșire a adaptorului AC | 20 V |
| Curentul de ieșire al adaptorului de curent alternativ | 12 A |
| Tensiunea de intrare a adaptorului de curent alternativ | 100 - 240 V |
| Frecvența adaptorului de curent alternativ | 50 - 60 Hz |
| Alimentarea adaptorului AC | 240 W |
Baterie
| Timpul de încărcare rapidă (50%) | 30 min |
| Încărcare rapidă | Da |
| Capacitatea bateriei | 56 Wh |
| Numărul de celule ale bateriei | 4 |
| Tehnologia bateriilor | Litiu-ion (Li-Ion) |
Software
| Sistem de operare instalat | Nu |
Claviatură
| Tasta copilot | Da |
| Culoarea iluminată din spate a claviaturei | RGB |
| Zonă iluminată din spate cu tastatură | RGB cu 1 zonă |
| Iluminare din spate pentru claviatură | Da |
| Tastatura numerică | Da |
| Dispozitiv de orientare | Touchpad |
Porturi și interfețe
| Mod alternativ USB Type-C DisplayPort | Da |
| Port combo căști/microfon | Da |
| Versiunea HDMI | 2.1 |
| Cantitatea porturilor HDMI | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Cantitatea porturilor USB4 Gen 3x2 | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 2 |
Rețeaua
| Bluetooth | Da |
| Ratele de date ale rețelei LAN Ethernet | 10.100.1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Da |
| Tip de antenă | 2x2 |
| Conexiunea rețelei mobile | Nu |
| Standardele Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Standardul Wi-Fi de top | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
Cameră foto
| Cameră frontală de tip HD | HD |
| Cameră frontală | Da |
Audio
| Microfon încorporat | Da |
| Numărul de difuzoare încorporate | 2 |
| Sistem audio | Dolby Atmos |
Grafică
| AMD FreeSync | Da |
| NVIDIA G-SYNC | Da |
| Suport pentru placă grafică integrată 8K | Da |
| Suport pentru placă grafică integrată 4K | Da |
| Modelul plăcii grafice de bord | AMD Radeon 740M |
| Familia de plăci grafice integrate | AMD Radeon |
| Producătorul plăcilor video integrate | AMD |
| Placă grafică integrată | Da |
| Memorie discretă pentru placă video | 6 GB |
| Tip de memorie grafică discretă | GDDR6 |
| Model de placă video discretă | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Placă video discretă | Da |
| Producător de GPU-uri discrete | NVIDIA |
Depozitare
| Tip de unitate optică | Nu |
| Factor de formă SSD | M.2 |
| NVMe | Da |
| Interfață SSD | PCI Express 4.0 |
| Capacitatea SSD-ului | 512 GB |
| Numărul de SSD-uri instalate | 1 |
| Capacitatea totală a SSD-urilor | 512 GB |
| Medii de stocare | SSD |
| Capacitate totală de stocare | 512 GB |
Memorie
| Canale de memorie | Dual-channel |
| Memoria internă maximă | 64 GB |
| Sloturi de memorie | 2x SO-DIMM |
| Viteza ceasului memoriei | 5600 MHz |
| Factorul de formă al memoriei | SO-DIMM |
| Tipul memoriei interne | DDR5-SDRAM |
| Memorie internă | 32 GB |
Design
| Poziționarea pe piață | Jocuri |
| Factor de formă | Scoică |
| Culoarea produsului | Grey |
| Tip produs | Laptop |
| Nume de culoare | Mecha Gray |
Afișaj
| Raport de contrast (tipic) | 1000:1 |
| Rată maximă de reîmprospătare | 144 Hz |
| Gama de culori | 45% |
| Spațiul de culoare RGB | NTSC |
| Luminozitatea ecranului | 300 cd/m² |
| Raport de aspect nativ | 16:10 |
| Ecran tactil | Nu |
| Tip HD | WUXGA |
| Tip de panou | Nivel IPS |
| Rezoluția afișajului | 1920 x 1200 pixeli |
| Diagonală de afișare | 40,6 cm (16") |
Procesor
| Cache L2 | 16 MB |
| Cache L3 | 6 MB |
| Tipul cache-ului procesorului | L2 & L3 |
| Frecvența procesorului | 3,55 GHz |
| Frecvența de creștere a procesorului | 4,7 GHz |
| Fire de procesor | 12 |
| Nuclee de procesor | 6 |
| Model de procesor | 7445HS |
| Generarea procesoarelor | AMD Ryzen seria 7000 |
| Familia de procesoare | AMD Ryzen™ 7 |
| Producător de procesoare | AMD |
Specificații
| NB Nume de familie | TUF |
| Nume model | FA607NUG-RL157 |