AUTOMATE SIMPLE TASKS
Elevate Your Workday With an AI PC
The ThinkPad L14 Gen 6 (14″ Intel) laptop is an AI PC, enabling a range of productivity-rich tasks. Enjoy enhanced video conferencing and collaboration tools, robust security, document automation including scanning and summarizing, and email management and scheduling. Plus, with speedy response times, it’s ideal for multitasking.
PROTECTION & PRIVACY
Security You Can Depend On
The ThinkPad L14 Gen 6 (14″ Intel) laptop features multilevel protection with ThinkShield security solutions. A discrete Trusted Platform Module (dTPM) encrypts your critical data. Biometrics provide secure login with an optional fingerprint reader and facial recognition with the optional infrared camera. And more!
THINKPAD TOUGH
Durability Your Business Can Count On
We test ThinkPad laptops against MIL-STD-810H standards for a balance of reliability and durability. Meeting or exceeding 12 standards, 26 procedures, and 200+ quality checks ensures these devices run in extreme conditions, including harsh variables like Arctic wilderness, desert dust storms, extreme temps, pressure, vibration, and more.
CREDIBILITY & COLLABORATION
Sustainability
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
- Windows 11 Pro
- Intel Core Ultra 5 225U (12MB Cache)
- 14" WUXGA 1920 x 1200 IPS
- 32GB (5600MHz) DDR5-SDRAM (1 x 32) & 512GB SSD
Packaging content
| Stylus pen | No |
| AC adapter included | Yes |
Weight & dimensions
| Weight | 1.38 kg |
| Height (rear) | 1.73 cm |
| Height (front) | 1.14 cm |
| Depth | 226 mm |
| Width | 313.7 mm |
Sustainability
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP, TCO |
Certificates
| Certification | ENERGY STAR 9.0 EPEAT Gold Registered ErP Lot 6/26 RoHS compliant TCO Certified 10.0 |
| Compliance certificates | RoHS |
Operational conditions
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
Security
| Password protection type | BIOS, Power on, SSD, Supervisor |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Windows Hello | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
Power
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter power | 65 W |
Battery
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
Software
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system language | English, ROM |
Keyboard
| Copilot key | Yes |
| Keyboard language | English |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
Performance
| Motherboard chipset | Intel SoC |
Ports & interfaces
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
Network
| WWAN | Upgradable |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000,100 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Antenna type | 2x2 |
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
Camera
| Privacy type | Privacy shutter |
| Privacy camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Front camera | Yes |
Audio
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
Graphics
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card | No |
Storage
| Card reader integrated | No |
| Optical drive type | No |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 512 GB |
Memory
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
Neural processor unit (NPU)
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Windows Studio effects support | Yes |
| Sparsity support | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
Design
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
Display
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Colour gamut | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Anti-glare screen | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
Processor
| Maximum turbo power | 57 W |
| Processor base power | 15 W |
| Processor cache | 12 MB |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Efficient-core base frequency | 1.3 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.4 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 2 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor threads | 14 |
| Processor cores | 12 |
| Processor model | 225U |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor manufacturer | Intel |
Specifications
| Model name | ThinkPad L14 Gen 6 (Intel) |
NB TP L14 G6 CU5--225U 14"/32/512GB 11P 21S6001GRI LENOVO
- Producător: LENOVO
- Cod produs: 21S6001GRI
- Disponibilitate: În Stoc
-
6.782,32 lei

