AUTOMATIZAȚI SARCINI SIMPLE
Îmbunătățiți-vă ziua de lucru cu un PC cu inteligență artificială
Laptopul ThinkPad L16 Gen 2 (Intel de 16″) este un PC cu inteligență artificială, care permite o gamă largă de sarcini care stimulează productivitatea. Bucurați-vă de instrumente îmbunătățite pentru videoconferințe și colaborare, securitate robustă, automatizare a documentelor, inclusiv scanare și rezumare, precum și gestionarea și programarea e-mailurilor. În plus, cu timpi de răspuns rapizi, este ideal pentru multitasking.
PROTECȚIE CONSTANTĂ
Securitate robustă pentru tine și datele tale
Laptopul ThinkPad L16 Gen 2 (Intel de 16″) oferă protecție pe mai multe niveluri cu soluții de securitate ThinkShield. Un modul discret Trusted Platform Module (dTPM) criptează datele critice. Datele biometrice oferă o conectare securizată cu un cititor de amprente opțional și recunoaștere facială cu camera cu infraroșu opțională și multe altele!
THINKPAD REZISTENT
Durabilitatea pe care afacerea ta se poate baza
Testăm laptopurile ThinkPad conform standardelor MIL-STD-810H pentru un echilibru între fiabilitate și durabilitate. Îndeplinirea sau depășirea a 12 standarde, 26 de proceduri și peste 200 de verificări ale calității garantează că aceste dispozitive funcționează în condiții extreme, inclusiv variabile dure precum zonele sălbatice arctice, furtunile de praf din deșert, temperaturile extreme, presiunea, vibrațiile și multe altele.
CREDIBILITATE ȘI COLABORARE
Sustenabilitate
Scopul nostru este să oferim tehnologii mai inteligente care să construiască un viitor mai luminos și mai sustenabil pentru clienții noștri, comunități și planetă. De aceea, urmărim etichete și certificări de top în industrie care să demonstreze angajamentul nostru față de sustenabilitate în designul produselor. Împreună, putem construi un viitor mai inteligent pentru toți.
- Windows 11 Pro pe 64 de biți
- Intel Core Ultra 5 225U (12 MB memorie cache)
- Ecran IPS WUXGA de 16" (1920 x 1200)
- 32 GB (5600 MHz) DDR5-SDRAM (1 x 32) și SSD de 512 GB
Lenovo ThinkPad L16 Gen 2 (Intel). Tip produs: Laptop, Factor de formă: Clapetă. Familie de procesoare: Intel Core Ultra 5, Model procesor: 225U. Diagonala afișajului: 40,6 cm (16"), Tip HD: WUXGA, Rezoluție afișaj: 1920 x 1200 pixeli. Memorie internă: 32 GB, Tip memorie internă: DDR5-SDRAM. Capacitate totală de stocare: 512 GB, Suport de stocare: SSD. Model placă grafică integrată: Intel® Graphics. Sistem de operare instalat: Windows 11 Pro. Culoarea produsului: Negru. Greutate: 1,79 kg
Conținutul ambalajului
Greutate și dimensiuni
| Greutate | 1,79 kg |
| Înălțime (spate) | 1,97 cm |
| Înălțime (față) | 1,1 cm |
| Adâncime | 253,4 mm |
| Lățime | 357,2 mm |
Sustenabilitate
| Certificate de sustenabilitate | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
Certificate
| Certificare | ErP Lot 6/26 Certificat TCO 10.0 |
| Certificate de conformitate | RoHS (Routers) |
Condiții operaționale
| Altitudinea maximă a transportului | 3048 m |
| Umiditatea relativă de stocare (H-H) | 5 - 95% |
| Umiditatea relativă de funcționare (H-H) | 8 - 95% |
| Temperatura de depozitare (T-T) | 5 - 43 °C |
| Temperatura de funcționare (T-T) | 5 - 35 °C |
Securitate
| Tip de protecție prin parolă | BIOS, Pornire, Supervizor |
| Protecția prin parolă | Da |
| Modulul de Platformă de Încredere (TPM) | Da |
| Versiunea Modulului de Platformă de Încredere (TPM) | 2.0 |
| Windows Hello | Da |
| Cititor de amprente | Da |
| Cititor de carduri inteligente | Da |
| Tipul slotului pentru blocarea cablului | Kensington |
| Slot pentru blocarea cablului | Da |
Putere
| Livrare de putere USB (USB PD) | Da |
| Port de încărcare USB Type-C | Da |
| Tensiunea de intrare a adaptorului de curent alternativ | 100 - 240 V |
| Frecvența adaptorului de curent alternativ | 50/60 Hz |
| Alimentarea adaptorului AC | 65 W |
Baterie
| Încărcare rapidă | Da |
| Capacitatea bateriei | 57 Wh |
| Tehnologia bateriilor | Litiu-ion (Li-Ion) |
Software
| Sistem de operare instalat | Windows 11 Pro |
| Limbajul sistemului de operare | Engleză, ROM |
| Arhitectura sistemului de operare | 64 de biți |
Claviatură
| Tasta copilot | Da |
| Limbajul claviaturii | Engleză |
| Tastatură rezistentă la stropire | Da |
| Iluminare din spate pentru claviatură | Da |
| Tastatura numerică | Da |
| Dispozitiv de orientare | ThinkPad UltraNav |
Performanță
| Chipset pentru placa de bază | SoC-ul Intel |
Porturi și interfețe
| Porturi USB de tip Sleep and Charge | 1 |
| Repaus și încărcare prin USB | Da |
| Mod alternativ USB Type-C DisplayPort | Da |
| Port combo căști/microfon | Da |
| Intel® Thunderbolt 4 | Da |
| Cantitatea porturilor Thunderbolt 4 | 2 |
| Versiunea HDMI | 2.1 |
| Cantitatea porturilor HDMI | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 2 |
| Cantitatea porturilor USB 2.0 | 1 |
Rețeaua
| WWAN | Upgradabil |
| Versiunea Bluetooth | 5.3 |
| Bluetooth | Da |
| Ratele de date ale rețelei LAN Ethernet | 100.1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Da |
| Producător de controler WLAN | Intel |
| Modelul controlerului WLAN | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Tip de antenă | 2x2 |
| Conexiunea rețelei mobile | Nu |
| Standardele Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Standardul Wi-Fi de top | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
Cameră foto
| Tip de confidențialitate | Obturator pentru intimitate |
| Cameră de confidențialitate | Da |
| Cameră cu infraroșu (IR) | Da |
| Rezoluția camerei frontale (numerică) | 5 MP |
| Cameră frontală | Da |
Audio
| Microfon încorporat | Da |
| Număr de microfoane | 2 |
| Puterea difuzoarelor | 2 W |
| Numărul de difuzoare încorporate | 2 |
| Sistem audio | Dolby Atmos |
Grafică
| Modelul plăcii grafice de bord | Grafică Intel® |
| Familia de plăci grafice integrate | Grafică Intel® |
| Producătorul plăcilor video integrate | Intel |
| Placă grafică integrată | Da |
| Model de placă video discretă | Nu este disponibil |
| Placă video discretă | Nu |
Depozitare
| Cititor de carduri integrat | Nu |
| Tip de unitate optică | Nu |
| Dimensiunea SSD-ului M.2 | 2280 (22 x 80 mm) |
| Factor de formă SSD | M.2 |
| NVMe | Da |
| Interfață SSD | PCI Express 4.0 |
| Capacitatea SSD-ului | 512 GB |
| Numărul de SSD-uri instalate | 1 |
| Capacitatea totală a SSD-urilor | 512 GB |
| Medii de stocare | SSD |
| Capacitate totală de stocare | 512 GB |
Memorie
| Canale de memorie | Dual-channel |
| Memoria internă maximă | 64 GB |
| Sloturi de memorie | 2x SO-DIMM |
| Dispunerea memoriei (sloturi x dimensiune) | 1 x 32 GB |
| Viteza ceasului memoriei | 5600 MHz |
| Factorul de formă al memoriei | SO-DIMM |
| Tipul memoriei interne | DDR5-SDRAM |
| Memorie internă | 32 GB |
Unitate de procesor neural (NPU)
| Cadre software AI suportate de NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Suport pentru efecte pentru Windows Studio | Da |
| Suport pentru sparsity | Da |
| Unitate de procesor neural (NPU) | Intel AI Boost |
Design
| Materiale pentru carcasă | Acrilonitril butadien stiren (ABS), policarbonat (PC) |
| Factor de formă | Scoică |
| Culoarea produsului | Negru |
| Tip produs | Laptop |
Afișaj
| Raport de contrast (tipic) | 1000:1 |
| Rată maximă de reîmprospătare | 60 Hz |
| Gama de culori | 45% |
| Spațiul de culoare RGB | NTSC |
| Luminozitatea ecranului | 400 cd/m² |
| Ecran anti-reflexie | Da |
| Iluminare de fundal LED | Da |
| Raport de aspect nativ | 16:10 |
| Ecran tactil | Nu |
| Tip HD | WUXGA |
| Tip de panou | IPS |
| Rezoluția afișajului | 1920 x 1200 pixeli |
| Diagonală de afișare | 40,6 cm (16") |
Procesor
| Puterea maximă a turbo-ului | 57 V |
| Puterea bazei procesorului | 15 W |
| Cache-ul procesorului | 12 MB |
| Frecvența de bază eficientă a nucleului de consum redus de energie | 700 MHz |
| Frecvența de bază cu miez eficientă | 1,3 GHz |
| Frecvența de bază a nucleului de performanță | 1,5 GHz |
| Consum redus de energie eficient cu nucleu maxim de frecvență turbo | 2,4 GHz |
| Frecvență maximă turbo cu miez eficient | 3,8 GHz |
| Performanță-miez frecvență maximă turbo | 4,8 GHz |
| Nuclee eficiente în consum redus de energie | 2 |
| Nuclee eficiente | 8 |
| Nuclee de performanță | 2 |
| Frecvența de creștere a procesorului | 4,8 GHz |
| Fire de procesor | 14 |
| Nuclee de procesor | 12 |
| Model de procesor | 225U |
| Generarea procesoarelor | Intel Core Ultra (Seria 2) |
| Familia de procesoare | Intel Core Ultra 5 |
| Producător de procesoare | Intel |
Specificații
| Nume model | ThinkPad L16 Gen 2 (Intel) |