Specificații serioase pentru jocuri
Fiind primul laptop de 18 inci din familia TUF Gaming, A18 se mândrește cu niște specificații cu adevărat impresionante, oferindu-vă acces la cele mai bune jocuri pe Windows 11. Echipat cu un procesor AMD® Ryzen™ 7 260 și o placă grafică pentru laptop NVIDIA® GeForce RTX™ 5070, A18 poate rula cu ușurință cele mai recente jocuri sau vă poate menține fluxul de lucru conform programului.
- Fără sistem de operare
- AMD Ryzen 7 260 (3,8 GHz)
- Ecran IPS de 45,7 cm (18"), rezoluție WUXGA 1920 x 1200, NVIDIA GeForce RTX 5050 (8 GB GDDR7)
- 32 GB (5600 MHz) DDR5-SDRAM și SSD de 512 GB
ASUS TUF Gaming A18 FA808UH-S8073. Tip produs: Laptop, Factor de formă: Clapetă. Familie de procesoare: AMD Ryzen™ 7, Model procesor: 260, Frecvență procesor: 3,8 GHz. Diagonala afișajului: 45,7 cm (18"), Tip HD: WUXGA, Rezoluție afișaj: 1920 x 1200 pixeli. Memorie internă: 32 GB, Tip memorie internă: DDR5-SDRAM. Capacitate totală de stocare: 512 GB, Suport de stocare: SSD. Model placă grafică integrată: AMD Radeon 780M, Model placă grafică dedicată: NVIDIA GeForce RTX 5050. Culoare produs: Negru, Gri
Conținutul ambalajului
Greutate și dimensiuni
| Greutate | 2,6 kg |
| Înălțime (spate) | 2,67 cm |
| Înălțime (față) | 1,89 cm |
| Adâncime | 283 mm |
| Lățime | 399 mm |
Sustenabilitate
| Certificate de sustenabilitate | ENERGY STAR/EPEAT Argint |
Securitate
| Tip de protecție prin parolă | BIOS/Utilizator |
| Protecția prin parolă | Da |
| Windows Hello | Da |
| Recunoaștere facială | Da |
Putere
| Livrare de putere USB (USB PD) | Da |
| Port de încărcare USB Type-C | Da |
| Jack-in DC | Da |
| Tensiunea de ieșire a adaptorului AC | 20 V |
| Curentul de ieșire al adaptorului de curent alternativ | 12 A |
| Tensiunea de intrare a adaptorului de curent alternativ | 100 - 240 V |
| Frecvența adaptorului de curent alternativ | 50 - 60 Hz |
| Alimentarea adaptorului AC | 240 W |
Baterie
| Timpul de încărcare rapidă (50%) | 30 min |
| Încărcare rapidă | Da |
| Capacitatea bateriei | 90 Wh |
| Numărul de celule ale bateriei | 4 |
| Tehnologia bateriilor | Litiu-ion (Li-Ion) |
Software
| Sistem de operare instalat | Nu |
Claviatură
| Tasta copilot | Da |
| Culoarea iluminată din spate a claviaturei | RGB |
| Zonă iluminată din spate cu tastatură | RGB cu 1 zonă |
| Iluminare din spate pentru claviatură | Da |
| Tastatura numerică | Da |
| Dispozitiv de orientare | Touchpad |
Porturi și interfețe
| Mod alternativ USB Type-C DisplayPort | Da |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A | 2 |
| Port combo căști/microfon | Da |
| Versiunea HDMI | 2.1 |
| Cantitatea porturilor HDMI | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Cantitatea porturilor USB4 Gen 3x2 | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C | 1 |
| Cantitatea porturilor USB 2.0 | 1 |
Rețeaua
| Versiunea Bluetooth | 5.3 |
| Bluetooth | Da |
| Ratele de date ale rețelei LAN Ethernet | 10/100/1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Da |
| Tip de antenă | 2x2 |
| Conexiunea rețelei mobile | Nu |
| Standardele Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Standardul Wi-Fi de top | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
Cameră foto
| Cameră cu infraroșu (IR) | Da |
| Cameră frontală de tip HD | Full HD |
| Cameră frontală | Da |
Audio
| Microfon încorporat | Da |
| Numărul de difuzoare încorporate | 2 |
| Sistem audio | Dolby Atmos |
Grafică
| NVIDIA G-SYNC | Da |
| Modelul plăcii grafice de bord | AMD Radeon 780M |
| Familia de plăci grafice integrate | AMD Radeon |
| Producătorul plăcilor video integrate | AMD |
| Placă grafică integrată | Da |
| Memorie discretă pentru placă video | 8 GB |
| Tip de memorie grafică discretă | GDDR7 |
| Model de placă video discretă | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Placă video discretă | Da |
| Producător de GPU-uri discrete | NVIDIA |
Depozitare
| Cititor de carduri integrat | Nu |
| Tip de unitate optică | Nu |
| Factor de formă SSD | M.2 |
| NVMe | Da |
| Interfață SSD | PCI Express 4.0 |
| Capacitatea SSD-ului | 512 GB |
| Numărul de SSD-uri instalate | 1 |
| Capacitatea totală a SSD-urilor | 512 GB |
| Medii de stocare | SSD |
| Capacitate totală de stocare | 512 GB |
Memorie
| Memoria internă maximă | 64 GB |
| Sloturi de memorie | 2x SO-DIMM |
| Viteza ceasului memoriei | 5600 MHz |
| Factorul de formă al memoriei | SO-DIMM |
| Tipul memoriei interne | DDR5-SDRAM |
| Memorie internă | 32 GB |
Unitate de procesor neural (NPU)
| Performanța NPU până la | 16 TOPURI |
| Performanța totală a procesorului până la | 38 TOPURI |
| Unitate de procesor neural (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Copilot+ PC | Nu |
Design
| Certificat recondiționat | Nu |
| Poziționarea pe piață | Jocuri |
| Factor de formă | Scoică |
| Culoarea produsului | Negru, Gri |
| Tip produs | Laptop |
| Nume de culoare | Jaeger Gray |
Afișaj
| Răspunsul afișajului creștere/scădere | 3 ms |
| Rată maximă de reîmprospătare | 144 Hz |
| Gama de culori | 100% |
| Spațiul de culoare RGB | sRGB |
| Luminozitatea ecranului | 300 cd/m² |
| Ecran anti-reflexie | Da |
| Raport de aspect nativ | 16:10 |
| Ecran tactil | Nu |
| Tip HD | WUXGA |
| Tip de panou | Nivel IPS |
| Rezoluția afișajului | 1920 x 1200 pixeli |
| Diagonală de afișare | 45,7 cm (18") |
Procesor
| Cache L2 | 8 MB |
| Cache L3 | 16 MB |
| Tipul cache-ului procesorului | L2 & L3 |
| Frecvența procesorului | 3,8 GHz |
| Frecvența de creștere a procesorului | 5,1 GHz |
| Fire de procesor | 16 |
| Nuclee de procesor | 8 |
| Model de procesor | 260 |
| Generarea procesoarelor | AMD Ryzen Seria 200 |
| Familia de procesoare | AMD Ryzen™ 7 |
| Producător de procesoare | AMD |
Specificații
| NB Nume de familie | TUF |
| Nume model | FA808UH-S8073 |
| Denumire suplimentară a modelelor | FA808UH-S8073 |