Cel mai bun dintre cei mai buni
Strix SCAR 18 din 2025 oferă cea mai bună experiență de gaming Windows 11 Pro, cu procesor Intel® Core™ de generație nouă și procesor grafic NVIDIA® GeForce RTX™ Laptop de generație nouă cu Advanced Optimus. Acest hardware imbatabil este completat cu până la 64GB de RAM DDR5 la 5600MHz și 4TB de stocare PCIe 4.0, cu sloturile de memorie actualizabile la RAM DDR5 6400MHz și sloturile SSD oferind ambele suport complet pentru PCIe Gen 5, asigurându-se că ai mereu un avantaj asupra competiției.
- Fără sistem de operare
- Intel Core Ultra 9 275HX (36MB Cache)
- 45.7 cm (18") 2.5K 2560 x 1600 Mini LED, NVIDIA GeForce RTX 5080 (16GB GDDR7)
- 64GB (5600MHz) DDR5-SDRAM (2 x 32) & 2000GB SSD
ASUS ROG Strix SCAR 18 G835LW-SA060. Tipul produsului: Laptop, Factor de formă: Clamshell. Familie procesor: Intel Core Ultra 9, Model procesor: 275HX. Diagonala ecranului: 45.7 cm (18"), Tip HD: 2.5K, Rezoluția ecranului: 2560 x 1600 pixeli. Memorie internă: 64 GB, Tip memorie internă: DDR5-SDRAM. Capacitate totală de stocare: 2 TB, Mediu de stocare: SSD. Model placă grafică integrată: Intel® Graphics, Model placă grafică dedicată: NVIDIA GeForce RTX 5080. Culoarea produsului: Negru. Greutate: 3.3 kg
Conținutul ambalajului
| Adaptor de curent inclus | Da |
Greutate și dimensiuni
| Greutate | 3.3 kg |
| Înălțime (spate) | 3.2 cm |
| Înălțime (față) | 2.35 cm |
| Adâncime | 298 mm |
| Lățime | 399 mm |
Securitate
| Tip protecție prin parolă | BIOS, Utilizator |
| Protecție prin parolă | Da |
| Trusted Platform Module (TPM) | Da |
| Windows Hello | Da |
| Recunoaștere facială | Da |
Alimentare
| USB Power Delivery (USB PD) | Da |
| Port de încărcare USB Type-C | Da |
| Tensiune ieșire adaptor AC | 20 V |
| Curent ieșire adaptor AC | 19 A |
| Tensiune intrare adaptor AC | 100 - 240 V |
| Frecvență adaptor AC | 50 - 60 Hz |
| Putere adaptor AC | 380 W |
Baterie
| Timp de încărcare rapidă (50%) | 30 min |
| Încărcare rapidă | Da |
| Capacitate baterie | 90 Wh |
| Număr de celule baterie | 4 |
| Tehnologie baterie | Litiu-Ion (Li-Ion) |
Software
| Sistem de operare instalat | Nu |
Tastatură
| Tastă Copilot | Da |
| Culoare iluminare tastatură | RGB |
| Zonă iluminare tastatură | RGB per tastă |
| Tastatură iluminată | Da |
| Tastatură numerică | Da |
| Dispozitiv de indicare | Touchpad |
Performanță
| Indice de reparabilitate | 9.9 |
| Chipset placă de bază | Intel HM870 Express |
Porturi și interfețe
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Da |
| Număr porturi USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A | 3 |
| Port combo căști/microfon | Da |
| Intel® Thunderbolt 5 | Da |
| Număr porturi Thunderbolt 5 | 2 |
| Versiune HDMI | 2.1 |
| Număr porturi HDMI | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
Rețea
| Versiune Bluetooth | 5.4 |
| Bluetooth | Da |
| Rate de date Ethernet LAN | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Da |
| Tip antenă | 2x2 |
| Conexiune rețea mobilă | Nu |
| Standarde Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Cel mai avansat standard Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
Cameră
| Cameră infraroșu (IR) | Da |
| Tip HD cameră frontală | Full HD |
| Rezoluție cameră frontală | 1920 x 1080 pixels |
| Cameră frontală | Da |
Audio
| Microfon încorporat | Da |
| Număr de difuzoare încorporate | 4 |
| Sistem audio | Smart Amp |
Grafică
| NVIDIA G-SYNC | Da |
| Model placă grafică integrată | Intel® Graphics |
| Familie placă grafică integrată | Intel® Graphics |
| Producător GPU integrat | Intel |
| Placă grafică integrată | Da |
| Memorie placă grafică dedicată | 16 GB |
| Tip memorie grafică dedicată | GDDR7 |
| Model placă grafică dedicată | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Placă grafică dedicată | Da |
| Producător GPU dedicat | NVIDIA |
Stocare
| Cititor de carduri integrat | Nu |
| Tip unitate optică | Nu |
| Factor de formă SSD | M.2 |
| NVMe | Da |
| Interfață SSD | PCI Express 4.0 |
| Capacitate SSD | 2 TB |
| Număr de unități SSD instalate | 1 |
| Capacitate totală SSD-uri | 2 TB |
| Mediu de stocare | SSD |
| Capacitate totală de stocare | 2 TB |
Memorie
| Canale de memorie | Canal dublu |
| Memorie internă maximă | 64 GB |
| Sloturi de memorie | 2x SO-DIMM |
| Configurație memorie (sloturi x dimensiune) | 2 x 32 GB |
| Frecvența memoriei | 5600 MHz |
| Factor de formă memorie | SO-DIMM |
| Tip memorie internă | DDR5-SDRAM |
| Memorie internă | 64 GB |
Unitate de procesare neurală (NPU)
| Performanță GPU până la | 8 TOPs |
| Performanță NPU până la | 13 TOPs |
| Performanță totală procesor până la | 36 TOPs |
| Cadre software AI suportate de NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Suport efecte Windows Studio | Da |
| Suport sparsity | Da |
| Unitate de procesare neurală (NPU) | Intel AI Boost |
Design
| Anul introducerii | 2025 |
| Poziționare pe piață | Gaming |
| Factor de formă | Clamshell |
| Culoarea produsului | Negru |
| Tipul produsului | Laptop |
| Numele culorii | Off Black |
Ecran
| Tehnologie High Dynamic Range (HDR) | Dolby Vision |
| High Dynamic Range (HDR) suportat | Da |
| Rată maximă de reîmprospătare | 240 Hz |
| Gamă de culori | 100% |
| Spațiu de culoare RGB | DCI-P3 |
| Ecran anti-reflexie | Da |
| Iluminare LED de fundal | Da |
| Raport de aspect nativ | 16:10 |
| Touchscreen | Nu |
| Tip HD | 2.5K |
| Tip panou | Mini LED |
| Rezoluția ecranului | 2560 x 1600 pixels |
| Diagonala ecranului | 45.7 cm (18") |
Procesor
| Putere turbo maximă | 160 W |
| Putere de bază procesor | 55 W |
| Cache procesor | 36 MB |
| Frecvență de bază nucleu eficient | 2.1 GHz |
| Frecvență de bază nucleu de performanță | 2.7 GHz |
| Frecvență Max Turbo nucleu eficient | 4.6 GHz |
| Frecvență Max Turbo nucleu de performanță | 5.4 GHz |
| Nuclee eficiente | 16 |
| Nuclee de performanță | 8 |
| Frecvență boost procesor | 5.4 GHz |
| Fire procesor | 24 |
| Nuclee procesor | 24 |
| Model procesor | 275HX |
| Generație procesor | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Familie procesor | Intel Core Ultra 9 |
| Producător procesor | Intel |
Specificații
| Familie notebook | ROG Strix |
| Numele modelului | G835LW-SA060 |