New Zen with AI
Go the extra mile with the remarkably sleek Zenbook 14 — the ultimate ultraportable laptop that takes sophistication to a whole new level. Seize every moment using the enhanced extended-life battery, amplify your efficiency with the top-tier Intel® Core™ Ultra processor (Series 2) and Intel Arc™ graphics, and achieve seamless connectivity via all the essential ports. Immerse your senses in the vivid ASUS Lumina OLED1 touchscreen2 and powerful new Super-linear speakers, while embracing the eco-elegance of the environmentally conscious design.
- Windows 11 Pro 64-bit
- Intel Core Ultra 9 285H (24MB Cache)
- (14") 3K 2880 x 1800 OLED
- 32GB LPDDR5x -SDRAM & 1000GB SSD
ASUS Zenbook 14 OLED UX3405CA-ST768X. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 9, Processor model: 285H. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: 3K, Display resolution: 2880 x 1800 pixels. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Arc 140T. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Silver. Weight: 1.2 kg
Packaging content
| Interface adapters included | USB male - Ethernet LAN (RJ-45) female |
| Bag included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
Weight & dimensions
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 14.9 mm |
| Depth | 220.1 mm |
| Width | 312.4 mm |
Sustainability
| Sustainability certificates | EPEAT Gold, ENERGY STAR |
Certificates
| Compliance certificates | REACH |
Security
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Windows Hello | Yes |
Power
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (max) | 65 W |
| USB Type-C required charging power (min) | 45 W |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter power | 65 W |
Battery
| Battery capacity | 75 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
Software
| Bundled software | 1-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual.
The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2026.
3-Month GoPro Premium+ Subscription
*Available in eligible markets only. Eligibility varies by region, device, and time. T |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. McAfee® 30 days free trial |
| Operating system architecture | 64-bit |
Keyboard
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | NumberPad |
Ports & interfaces
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
Network
| Bluetooth version | 5.4 |
| Bluetooth | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
Camera
| Privacy type | Privacy shutter |
| Privacy camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera | Yes |
Audio
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | Smart Amp |
Graphics
| On-board graphics card model | Intel Arc 140T |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card | No |
Storage
| Optical drive type | No |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 1 TB |
Memory
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
Neural processor unit (NPU)
| GPU performance up to | 77 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Total processor performance up to | 99 TOPs |
| Windows Studio effects support | Yes |
| Sparsity support | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
Design
| Market positioning | Home |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Product type | Laptop |
| Colour name | Foggy Silver |
Display
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR True Black 1000 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Display response rise/fall | 0.2 ms |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Colour gamut | 100% |
| Low Blue Light technology | Yes |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Maximum display brightness (HDR) | 1000 cd/m² |
| Display surface | Gloss |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Touchscreen | No |
| HD type | 3K |
| Panel type | OLED |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
Processor
| Maximum turbo power | 115 W |
| Processor base power | 45 W |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 24 MB |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 1000 MHz |
| Efficient-core base frequency | 2.7 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.9 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 6 |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Processor cores | 16 |
| Processor model | 285H |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Processor manufacturer | Intel |
Specifications
| NB Family name | ZenBook Series |
| Model name | UX3405CA-ST768X |