Munca reimaginată, cu inteligență artificială
Salută ASUS ExpertBook P5 – un salt revoluționar în domeniul PC-urilor cu inteligență artificială pentru muncă. Conceput pentru a crește productivitatea profesioniștilor mobili și a birourilor de acasă, ExpertBook P5 valorifică puterea procesoarelor Intel® Core™ Ultra (Seria 2)1. Această centrală de inteligență artificială îți oferă noul nostru asistent exclusiv pentru întâlniri, ASUS AI ExpertMeet, eficientizează fluxurile de lucru și îmbunătățește colaborarea. Cu o carcasă din aluminiu ușoară, dar durabilă, un ecran uimitor de 2.5K 144 Hz și securitate și servicii de nivel business, ExpertBook P5 oferă performanțe maxime și experiențe de lucru fără probleme, oriunde.
- Windows 11 Pro pe 64 de biți
- Intel Core Ultra 7 258V (12 MB memorie cache)
- Ecran WQXGA de 14" (2560 x 1600)
- 32 GB LPDDR5x-SDRAM și 512 GB SSD
ASUS ExpertBook B5 P5405CSA-NZ1251X. Tip produs: Laptop, Factor de formă: Clapetă. Familie de procesoare: Intel Core Ultra 7, Model procesor: 258V. Diagonala afișajului: 35,6 cm (14"), Tip HD: WQXGA, Rezoluție afișaj: 2560 x 1600 pixeli. Memorie internă: 32 GB, Tip memorie internă: LPDDR5x-SDRAM. Capacitate totală de stocare: 512 GB, Suport de stocare: SSD. Model placă grafică integrată: Intel Arc Graphics 140V. Sistem de operare instalat: Windows 11 Pro. Culoarea produsului: Gri. Greutate: 1,28 kg
Conținutul ambalajului
| Geantă inclusă | Da |
| Adaptor AC inclus | Da |
Greutate și dimensiuni
| Greutate | 1,28 kg |
| Înălțime (spate) | 1,64 cm |
| Înălțime (față) | 1,28 cm |
| Adâncime | 223,2 mm |
| Lățime | 312 mm |
Sustenabilitate
| Certificate de sustenabilitate | EPEAT Gold, ENERGY STAR, Consiliul pentru Administrarea Pădurilor (FSC), Reciclat, TCO |
Certificate
| Certificate de conformitate | REACH |
Securitate
| Protecția prin parolă | Da |
| Modulul de Platformă de Încredere (TPM) | Da |
| Windows Hello | Da |
| Recunoaștere facială | Da |
| Cititor de amprente | Da |
| Tipul slotului pentru blocarea cablului | Kensington |
| Slot pentru blocarea cablului | Da |
Putere
| Livrare de putere USB (USB PD) | Da |
| Port de încărcare USB Type-C | Da |
| USB-Type-C necesită putere de încărcare (maxim) | 65 W |
| USB Type-C necesită putere de încărcare (minim) | 55 W |
| Tensiunea de ieșire a adaptorului AC | 20 V |
| Curentul de ieșire al adaptorului de curent alternativ | 3,25 A |
| Tensiunea de intrare a adaptorului de curent alternativ | 100 - 240 V |
| Frecvența adaptorului de curent alternativ | 50 - 60 Hz |
| Alimentarea adaptorului AC | 65 W |
Baterie
| Capacitatea bateriei | 63 Wh |
| Numărul de celule ale bateriei | 3 |
| Tehnologia bateriilor | Litiu-ion (Li-Ion) |
Software
| Sistem de operare instalat | Windows 11 Pro |
| Software de probă | Perioadă de încercare de 1 lună pentru noii clienți Microsoft 365 |
| Arhitectura sistemului de operare | 64 de biți |
Claviatură
| Iluminare din spate pentru claviatură | Da |
| Tastatura numerică | Nu |
| Dispozitiv de orientare | Touchpad |
Porturi și interfețe
| Mod alternativ USB Type-C DisplayPort | Da |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A | 2 |
| Port combo căști/microfon | Da |
| Intel® Thunderbolt 4 | Da |
| Cantitatea porturilor Thunderbolt 4 | 2 |
| Versiunea HDMI | 2.1 |
| Cantitatea porturilor HDMI | 1 |
Rețeaua
| Versiunea Bluetooth | 5.4 |
| Bluetooth | Da |
| Ethernet LAN | Nu |
| Tip de antenă | 2x2 |
| Conexiunea rețelei mobile | Nu |
| Standardele Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Standardul Wi-Fi de top | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
Cameră foto
| Tip de confidențialitate | Obturator pentru intimitate |
| Cameră de confidențialitate | Da |
| Cameră cu infraroșu (IR) | Da |
| Cameră frontală de tip HD | Full HD |
| Rezoluția camerei frontale | 1920 x 1080 pixeli |
| Cameră frontală | Da |
Audio
| Microfon încorporat | Da |
| Sistem audio | Dolby Atmos |
Grafică
| Modelul plăcii grafice de bord | Grafică Intel Arc 140V |
| Familia de plăci grafice integrate | Intel Arc Graphics |
| Producătorul plăcilor video integrate | Intel |
| Placă grafică integrată | Da |
| Model de placă video discretă | Nu este disponibil |
| Placă video discretă | Nu |
Depozitare
| Cititor de carduri integrat | Nu |
| Tip de unitate optică | Nu |
| Factor de formă SSD | M.2 |
| NVMe | Da |
| Interfață SSD | PCI Express 4.0 |
| Capacitatea SSD-ului | 512 GB |
| Numărul de SSD-uri instalate | 1 |
| Capacitatea totală a SSD-urilor | 512 GB |
| Medii de stocare | SSD |
| Capacitate totală de stocare | 512 GB |
Memorie
| Memoria internă maximă | 32 GB |
| Factorul de formă al memoriei | La bord |
| Tipul memoriei interne | LPDDR5x-SDRAM |
| Memorie internă | 32 GB |
Unitate de procesor neural (NPU)
| Performanța GPU-ului până la | 64 de TOP-uri |
| Performanța NPU până la | 47 de TOP-uri |
| Performanța totală a procesorului până la | 115 TOP-uri |
| Cadre software AI suportate de NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Suport pentru efecte pentru Windows Studio | Da |
| Suport pentru sparsity | Da |
| Unitate de procesor neural (NPU) | Intel AI Boost |
Design
| Anul introducerii | 2025 |
| Poziționarea pe piață | Lucru |
| Materialul copertei din spate a afișajului | Aluminiu |
| Materiale pentru carcasă | Aluminiu |
| Factor de formă | Scoică |
| Culoarea produsului | Grey |
| Tip produs | Laptop |
| Nume de culoare | Gri cețos |
Afișaj
| Raport de contrast (tipic) | 1200:1 |
| Rată maximă de reîmprospătare | 144 Hz |
| Gama de culori | 100% |
| Spațiul de culoare RGB | sRGB |
| Luminozitatea ecranului | 400 cd/m² |
| Ecran anti-reflexie | Da |
| Iluminare de fundal LED | Da |
| Raport de aspect nativ | 16:10 |
| Ecran tactil | Nu |
| Tip HD | WQXGA |
| Rezoluția afișajului | 2560 x 1600 pixeli |
| Diagonală de afișare | 35,6 cm (14") |
Procesor
| Puterea maximă a turbo-ului | 37 V |
| Puterea bazei procesorului | 17 V |
| Tipul cache-ului procesorului | Cache inteligent |
| Cache-ul procesorului | 12 MB |
| Frecvența de bază eficientă a nucleului de consum redus de energie | 2200 MHz |
| Frecvența de bază a nucleului de performanță | 2,2 GHz |
| Consum redus de energie eficient cu nucleu maxim de frecvență turbo | 3,7 GHz |
| Performanță-miez frecvență maximă turbo | 4,8 GHz |
| Nuclee eficiente în consum redus de energie | 4 |
| Nuclee de performanță | 4 |
| Frecvența de creștere a procesorului | 4,8 GHz |
| Fire de procesor | 8 |
| Nuclee de procesor | 8 |
| Model de procesor | 258V |
| Generarea procesoarelor | Intel Core Ultra (Seria 2) |
| Familia de procesoare | Intel Core Ultra 7 |
| Producător de procesoare | Intel |
Specificații
| NB Nume de familie | ExpertBook |
| Nume model | P5405CSA-NZ1251X |