ASUS TUF GAMING A16
Robust Performance, Elevated Victory.
performance
Serious gaming specs
As a member of the TUF Gaming family, the A16 boasts some seriously impressive specs, giving you access to the very best of gaming on Windows 11. Featuring up to AMD Ryzen™ 9 8940HX processor and up to an NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU, the A16 can easily play the latest games or keep your workflow on schedule.
- No OS
- AMD Ryzen 7 260 (3.8GHz)
- 40.6 cm (16") WUXGA 1920 x 1200, NVIDIA GeForce RTX 5060 (8GB GDDR7)
- 16GB (5600MHz) DDR5-SDRAM & 1000GB SSD
ASUS TUF Gaming A16 FA608UM-RV112. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 7, Processor model: 260, Processor frequency: 3.8 GHz. Display diagonal: 40.6 cm (16"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 780M, Discrete graphics card model: NVIDIA GeForce RTX 5060. Product colour: Grey
Packaging content
Weight & dimensions
| Weight | 2.2 kg |
| Height (rear) | 2.57 cm |
| Height (front) | 1.79 cm |
| Depth | 269 mm |
| Width | 354 mm |
Security
| Password protection type | BIOS/User |
| Password protection | Yes |
| Windows Hello | Yes |
Power
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| AC adapter output current | 12 A |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter power | 240 W |
Battery
| Battery capacity | 90 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
Software
| Operating system installed | No |
Keyboard
| Copilot key | Yes |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
Ports & interfaces
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
Network
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
Camera
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera | Yes |
Audio
| Speaker power | 2 W |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
Graphics
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
Storage
| Optical drive type | No |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 1 TB |
Memory
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
Neural processor unit (NPU)
| NPU performance up to | 16 TOPs |
| Total processor performance up to | 38 TOPs |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
Design
| Market positioning | Gaming |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Product type | Laptop |
| Colour name | Jaeger Gray |
Display
| Display response rise/fall | 3 ms |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | sRGB |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS-Level |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
Processor
| L2 cache | 8 MB |
| L3 cache | 16 MB |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor frequency | 3.8 GHz |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Processor cores | 8 |
| Processor model | 260 |
| Processor generation | AMD Ryzen 200 Series |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
Specifications
| NB Family name | TUF |
| Model name | FA608UM-RV112 |