PUTERE, SIGURANȚĂ ȘI STIL
Gata pentru orice și orice
Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 de 16” asigură o productivitate ridicată cu procesoarele Intel® Core™ Ultra. Acest laptop elegant și durabil se mândrește cu o putere de inteligență artificială de neegalat pentru optimizarea fără probleme a volumului de lucru și gestionarea celor mai solicitante sarcini. În plus, grafica robustă îmbunătățește performanța pentru proiecte complexe și imagini de înaltă rezoluție.
PERFORMANȚA ÎNTÂLNEȘTE FLEXIBILITATEA
Scalabil și ușor de întreținut
Cu opțiuni generoase de stocare și memorie, laptopul E16 Gen 3 se dezvoltă odată cu nevoile și sarcinile de lucru în continuă evoluție, oferind performanțe adaptive ale sistemului. Este dotat cu unități înlocuibile de către client, inclusiv bateria și difuzorul, pentru a simplifica întreținerea. Având o longevitate a dispozitivului, este perfect pentru companiile care sunt gata să se extindă fără a compromite calitatea.
SECURITATE FĂRĂ COMPROMISURI
Protecție avansată pentru liniște sufletească
Bucurați-vă de securitate de top cu Intel vPro® opțional pentru gestionarea de la distanță la nivel de întreprindere. Modulul discret Trusted Platform Module (dTPM) oferă criptare robustă a datelor. În plus, cititorul de amprente integrat cu butonul de alimentare și o cameră hibridă cu infraroșu (IR) FHD oferă conectări securizate, în timp ce obturatorul de confidențialitate al camerei web adaugă un nivel suplimentar de control.
PODUL TĂU CĂTRE AFACERI MAI BUNE
Îmbunătățiți-vă fluxurile de lucru cu viteză și versatilitate
ThinkPad E16 Gen 3 redefinește conectivitatea cu WiFi rapid și o gamă largă de porturi versatile, inclusiv USB-A, USB-C®, Thunderbolt 4 și HDMI®. Conceput pentru IMM-uri și companii, asigură o integrare perfectă a dispozitivelor, transferuri rapide de date și o colaborare fluidă, făcând operațiunile zilnice mai eficiente și productivitatea fără efort.
CREDIBILITATE ȘI COLABORARE
Sustenabilitate
Scopul nostru este să oferim tehnologii mai inteligente care să construiască un viitor mai luminos și mai sustenabil pentru clienții noștri, comunități și planetă. De aceea, urmărim etichete și certificări de top în industrie care să demonstreze angajamentul nostru față de sustenabilitate în designul produselor. Împreună, putem construi un viitor mai inteligent pentru toți.
- Fără sistem de operare
- Intel Core Ultra 5 228V (8 MB memorie cache)
- IPS WQXGA de 40,6 cm (16") (2560x1600)
- 32 GB (8533 MHz) LPDDR5x-SDRAM și SSD de 512 GB
Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 (Intel). Tip produs: Laptop, Factor de formă: Clapetă. Familie de procesoare: Intel Core Ultra 5, Model procesor: 228V. Diagonala afișajului: 40,6 cm (16"), Tip HD: WQXGA, Rezoluție afișaj: 2560 x 1600 pixeli. Memorie internă: 32 GB, Tip memorie internă: LPDDR5x-SDRAM. Capacitate totală de stocare: 512 GB, Suport de stocare: SSD. Model placă grafică integrată: Intel Arc Graphics 130V. Culoarea produsului: Negru. Greutate: 1,61 kg
Conținutul ambalajului
Greutate și dimensiuni
| Greutate | 1,61 kg |
| Înălțime (spate) | 1,71 cm |
| Înălțime (față) | 1,01 cm |
| Adâncime | 249 mm |
| Lățime | 356 mm |
Certificate
| Certificare | ErP Lot 6/26 Conform cu RoHS Certificat TCO, generația 10 Test militar MIL-STD-810H trecut Certificat Eyesafe 2.0 |
Condiții operaționale
| Altitudinea maximă a transportului | 3048 m |
| Umiditatea relativă de stocare (H-H) | 5 - 95% |
| Umiditatea relativă de funcționare (H-H) | 8 - 95% |
| Temperatura de depozitare (T-T) | 5 - 43 °C |
| Temperatura de funcționare (T-T) | 5 - 35 °C |
Securitate
| Tip de protecție prin parolă | BIOS, Pornire, Supervizor |
| Protecția prin parolă | Da |
| Modulul de Platformă de Încredere (TPM) | Da |
| Versiunea Modulului de Platformă de Încredere (TPM) | 2.0 |
| Cititor de amprente | Da |
| Cititor de carduri inteligente | Nu |
| Tipul slotului pentru blocarea cablului | Kensington |
| Slot pentru blocarea cablului | Da |
Putere
| Livrare de putere USB (USB PD) | Da |
| Port de încărcare USB Type-C | Da |
| Tensiunea de intrare a adaptorului de curent alternativ | 100 - 240 V |
| Frecvența adaptorului de curent alternativ | 50/60 Hz |
| Alimentarea adaptorului AC | 65 W |
Baterie
| Capacitatea bateriei | 64 Wh |
| Tehnologia bateriilor | Litiu-ion (Li-Ion) |
Software
| Sistem de operare instalat | Nu |
Claviatură
| Tasta copilot | Da |
| Limbajul claviaturii | Engleză |
| Tastatură rezistentă la stropire | Da |
| Iluminare din spate pentru claviatură | Da |
| Tastatura numerică | Da |
| Dispozitiv de orientare | ThinkPad UltraNav |
Performanță
| Chipset pentru placa de bază | SoC-ul Intel |
Porturi și interfețe
| Porturi USB de tip Sleep and Charge | 1 |
| Repaus și încărcare prin USB | Da |
| Mod alternativ USB Type-C DisplayPort | Da |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A | 1 |
| Port combo căști/microfon | Da |
| Intel® Thunderbolt 4 | Da |
| Cantitatea porturilor Thunderbolt 4 | 1 |
| Versiunea HDMI | 2.1 |
| Cantitatea porturilor HDMI | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 1 |
Rețeaua
| WWAN | Neinstalat |
| Comunicare în câmp apropiat (NFC) | Nu |
| Versiunea Bluetooth | 5.3 |
| Bluetooth | Da |
| Ratele de date ale rețelei LAN Ethernet | 100.1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Da |
| Producător de controler WLAN | Intel |
| Modelul controlerului WLAN | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Tip de antenă | 2x2 |
| Conexiunea rețelei mobile | Nu |
| Standardele Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Standardul Wi-Fi de top | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
Cameră foto
| Tip de confidențialitate | Obturator pentru intimitate |
| Cameră de confidențialitate | Da |
| Cameră cu infraroșu (IR) | Da |
| Cameră frontală de tip HD | Full HD |
| Rezoluția camerei frontale | 1920 x 1080 pixeli |
| Cameră frontală | Da |
Audio
| Microfon încorporat | Da |
| Număr de microfoane | 2 |
| Puterea difuzoarelor | 2 W |
| Producătorul boxelor | Harman Kardon |
| Numărul de difuzoare încorporate | 2 |
| Sistem audio | Dolby Atmos |
| Cip audio | Senariu SN6147 |
Grafică
| Modelul plăcii grafice de bord | Grafică Intel Arc 130V |
| Familia de plăci grafice integrate | Intel Arc Graphics |
| Producătorul plăcilor video integrate | Intel |
| Placă grafică integrată | Da |
| Model de placă video discretă | Nu este disponibil |
| Placă video discretă | Nu |
Depozitare
| Cititor de carduri integrat | Nu |
| Tip de unitate optică | Nu |
| Dimensiunea SSD-ului M.2 | 2242 (22 x 42 mm) |
| Factor de formă SSD | M.2 |
| NVMe | Da |
| Interfață SSD | PCI Express 4.0 |
| Capacitatea SSD-ului | 512 GB |
| Numărul de SSD-uri instalate | 1 |
| Capacitatea totală a SSD-urilor | 512 GB |
| Capacitate totală a HDD-urilor | 1 GB |
| Medii de stocare | SSD |
| Capacitate totală de stocare | 512 GB |
Memorie
| Canale de memorie | Dual-channel |
| Memoria internă maximă | 32 GB |
| Viteza ceasului memoriei | 8533 MHz |
| Factorul de formă al memoriei | La bord |
| Tipul memoriei interne | LPDDR5x-SDRAM |
| Memorie internă | 32 GB |
Unitate de procesor neural (NPU)
| Performanța GPU-ului până la | 53 de TOP-uri |
| Performanța NPU până la | 40 de TOP-uri |
| Performanța totală a procesorului până la | 97 de TOP-uri |
| Cadre software AI suportate de NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Suport pentru efecte pentru Windows Studio | Da |
| Suport pentru sparsity | Da |
| Unitate de procesor neural (NPU) | Intel AI Boost |
| Copilot+ PC | Da |
Design
| Materiale pentru carcasă | Aluminiu |
| Factor de formă | Scoică |
| Culoarea produsului | Negru |
| Tip produs | Laptop |
Afișaj
| Raport de contrast (tipic) | 1200:1 |
| Rată maximă de reîmprospătare | 120 Hz |
| Gama de culori | 100% |
| Spațiul de culoare RGB | sRGB |
| Luminozitatea ecranului | 400 cd/m² |
| Ecran anti-reflexie | Da |
| Raport de aspect nativ | 16:10 |
| Ecran tactil | Nu |
| Tip HD | WQXGA |
| Tip de panou | IPS |
| Rezoluția afișajului | 2560 x 1600 pixeli |
| Diagonală de afișare | 40,6 cm (16") |
Procesor
| Puterea maximă a turbo-ului | 37 V |
| Puterea bazei procesorului | 17 V |
| Tipul cache-ului procesorului | Cache inteligent |
| Cache-ul procesorului | 8 MB |
| Frecvența de bază eficientă a nucleului de consum redus de energie | 2100 MHz |
| Frecvența de bază a nucleului de performanță | 2,1 GHz |
| Consum redus de energie eficient cu nucleu maxim de frecvență turbo | 3,5 GHz |
| Performanță-miez frecvență maximă turbo | 4,5 GHz |
| Nuclee eficiente în consum redus de energie | 4 |
| Nuclee de performanță | 4 |
| Frecvența de creștere a procesorului | 4,5 GHz |
| Fire de procesor | 8 |
| Nuclee de procesor | 8 |
| Model de procesor | 228V |
| Generarea procesoarelor | Intel Core Ultra (Seria 2) |
| Familia de procesoare | Intel Core Ultra 5 |
| Producător de procesoare | Intel |