B650-PLUS WIFI
Plăcile de bază din seria ASUS Prime sunt proiectate cu expertiză pentru a dezlănțui întregul potențial al procesoarelor AMD Ryzen din seriile 9000, 8000 și 7000. Având un design robust de alimentare, soluții complete de răcire și opțiuni inteligente de reglare, PRIME B650-PLUS WIFI oferă utilizatorilor și dezvoltatorilor de PC-uri o gamă largă de optimizări de performanță prin intermediul unor funcții software și firmware intuitive. Această platformă oferă puterea și conectivitatea necesare aplicațiilor avansate de PC bazate pe inteligență artificială.
- Socket AMD AM5: Pregătit pentru procesoarele desktop AMD Ryzen™ din seria 9000, 8000 și 7000
- Conectivitate ultrarapidă: WIFI 6E, M.2 PCIe 5.0, Realtek 2.5Gb Ethernet, USB 10Gbps Type-C®, USB frontal 5Gbps Type-C®, suport pentru conectori Thunderbolt™ 4
- ASUS OptiMem II: Rutare atentă a traseelor și fișelor, plus optimizări ale stratului de bază pentru a păstra integritatea semnalului și a îmbunătăți overclocking-ul memoriei
- Răcire completă: radiator VRM, radiator M.2, radiator PCH, conectori pentru ventilatoare hibride și Fan Xpert 2+
- Iluminare RGB Aura Sync: Conectori adresabili Gen 2 integrați și conector Aura RGB pentru benzi LED RGB, ușor de sincronizat cu hardware compatibil Aura Sync
ASUS PRIME B650-PLUS WIFI. Producător procesor: AMD, Socket procesor: Socket AM5, Serie procesor compatibilă: AMD Ryzen seria 7000, AMD Ryzen seria 8000, AMD Ryzen seria 9000. Tipuri de memorie acceptate: DDR5-SDRAM, Memorie internă maximă: 192 GB, Tip sloturi memorie: DIMM. Interfețe unități de stocare acceptate: M.2, SATA III, Tipuri de unități de stocare acceptate: HDD și SSD, Niveluri RAID: 0, 1, 10. Tip interfață Ethernet: 2.5 Gigabit Ethernet, Standard Wi-Fi superior: Wi-Fi 6E (802.11ax), Standarde Wi-Fi: Wi-Fi 6E (802.11ax). Componentă pentru: PC, Factor de formă placă de bază: ATX, Familie chipset placă de bază: AMD
Conținutul ambalajului
| Antenă inclusă | Da |
| Cabluri incluse | SATA |
| Șuruburi incluse | Da |
Greutate și dimensiuni
| Adâncime | 244 mm |
| Lățime | 305 mm |
Date de ambalare
| Greutatea pachetului | 1,35 kg |
| Înălțimea pachetului | 68 mm |
| Adâncimea pachetului | 373 mm |
| Lățimea pachetului | 338 mm |
BIOS
| Dimensiunea memoriei din BIOS | 256 Mbit |
| Tip BIOS | UEFI AMI |
Sloturi de expansiune
| A doua generație M.2 cea mai înaltă PCI Express | 4.0 |
| Al doilea M.2 cea mai mare dimensiune a cheii | 22110 |
| Prima generație PCI Express cu cea mai mare generație de M.2 | 5.0 |
| 1st M.2 cea mai mare dimensiune de cheie | 22110 |
| Numărul de sloturi M.2 (M) | 2 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 4.x) | 2 |
| Sloturi PCI Express x1 (Gen 4.x) | 2 |
Rețeaua
| Versiunea Bluetooth | 5.3 |
| Bluetooth | Da |
| Standardele Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Standardul Wi-Fi de top | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Da |
| Tipul interfeței Ethernet | Ethernet 2.5 Gigabit |
| Ethernet LAN | Da |
Porturi de I/O pe panoul posterior
| Jack-ul antenei WiFi-AP | 1 |
| Portul de ieșire S/PDIF | Da |
| Cantitatea DisplayPort-urilor | 1 |
| Cantitatea porturilor HDMI | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A | 3 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 2 |
| Cantitatea porturilor USB 2.0 | 2 |
I/O intern
| Numărul de pinturi LED RGB | 1 |
| Conector de pini LED RGB | Da |
| Conector de alimentare de 12V | Da |
| Număr de conectori COM | 1 |
| Conectori Thunderbolt | 1 |
| Conector TPM | Da |
| Conector de alimentare EPS (8 pini) | Da |
| Numărul de conectori pentru ventilatoare din șasiu | 3 |
| Numărul de conectori pentru ventilatorul CPU | 2 |
| Conector pentru ventilator CPU | Da |
| Conector de alimentare ATX (24 de pini) | Da |
| Conector pentru panoul frontal | Da |
| Conector audio pentru panoul frontal | Da |
| Numărul de conectori SATA III | 4 |
| Conectori USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 2 |
| Conectori USB 2.0 | 2 |
Grafică
| Suport pentru tehnologia procesării paralele | Nesuportat |
Controlere de stocare
| Niveluri RAID | 0, 1, 10 |
| Suport RAID | Da |
| Numărul de HDD-uri suportate | 4 |
| Numărul de unități de stocare suportate | 6 |
| Interfețe suportate pentru unități de stocare | M.2, SATA III |
| Tipuri de unități de stocare suportate | HDD & SSD |
Memorie
| Memorie nebufferată | Da |
| Memoria internă maximă | 192 GB |
| Viteză de ceas a memoriei acceptată (maxim) | 7600 MHz |
| Viteze de ceas ale memoriei acceptate | 7400, 4800, 7600, 7800, 5000, 5200, 5400, 5600, 5800, 6000, 6200, 6400, 6600, 6800, 7000, 7200 MHz |
| Compatibilitatea ECC | ECC & Non-ECC |
| Canale de memorie | Dual-channel |
| Tip de sloturi de memorie | DIMM |
| Număr de sloturi de memorie | 4 |
| Tipuri de memorie suportate | DDR5-SDRAM |
Procesor
| Socket-uri de procesor suportate | Soclu AM5 |
| Serii de procesoare compatibile | Seria AMD Ryzen 7000, seria AMD Ryzen 8000, seria AMD Ryzen 9000 |
| Soclul procesorului | Soclu AM5 |
| Producător de procesoare | AMD |
Caracteristici
| Sistemele de operare Windows suportate | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Familia chipset-urilor de plăci de bază | AMD |
| Canale de ieșire audio | Canale 7.1 |
| Factor de formă al plăcii de bază | ATX |
| Componentă pentru | PC |
| Chipset pentru placa de bază | AMD B650 |
Specificații
| Model | PRIME B650-PLUS WIFI |