TUF GAMING
B850M-PLUS WIFI
ASUS TUF GAMING B850M-PLUS WIFI preia toate elementele esențiale ale celor mai recente procesoare AMD Ryzen™ și le combină cu funcții pregătite pentru jocuri și o durabilitate dovedită. Proiectată cu componente de nivel militar, o soluție de alimentare îmbunătățită și un sistem complet de răcire, această placă de bază depășește așteptările cu performanțe solide și stabile pentru jocuri maraton. Plăcile de bază TUF GAMING sunt, de asemenea, supuse unor teste riguroase de anduranță pentru a se asigura că pot face față condițiilor în care altele ar putea eșua. Această platformă oferă puterea și conectivitatea pe care le solicită aplicațiile avansate de PC cu inteligență artificială.
ASUS TUF GAMING B850M-PLUS WIFI. Producător procesor: AMD, Socket procesor: Socket AM5, Serie procesor compatibilă: AMD Ryzen seria 7000, AMD Ryzen seria 8000, AMD Ryzen seria 9000. Tipuri de memorie acceptate: DDR5-SDRAM, Memorie internă maximă: 192 GB, Tip sloturi memorie: DIMM. Interfețe unități de stocare acceptate: M.2, SATA III, Tipuri de unități de stocare acceptate: HDD și SSD, Niveluri RAID: 0, 1, 5, 10. Tip interfață Ethernet: 2.5 Gigabit Ethernet, Standard Wi-Fi superior: Wi-Fi 6E (802.11ax), Standarde Wi-Fi: Wi-Fi 6E (802.11ax). Componentă pentru: PC, Factor de formă placă de bază: micro ATX, Familie chipset placă de bază: AMD
Alte caracteristici
Conținutul ambalajului
| Antenă inclusă | Da |
| Cabluri incluse | SATA |
| Șuruburi incluse | Da |
Greutate și dimensiuni
| Adâncime | 244 mm |
| Lățime | 244 mm |
Date de ambalare
| Greutatea pachetului | 1,68 kg |
| Înălțimea pachetului | 67,5 mm |
| Adâncimea pachetului | 275 mm |
| Lățimea pachetului | 275 mm |
BIOS
| Dimensiunea memoriei din BIOS | 256 Mbit |
| Tip BIOS | UEFI AMI |
Sloturi de expansiune
| A treia generație PCI Express cea mai mare M.2 | 4.0 |
| A treia dimensiune a unei chei M.2 ca mărime | 2280 |
| A doua generație M.2 cea mai înaltă PCI Express | 4.0 |
| Al doilea M.2 cea mai mare dimensiune a cheii | 2280 |
| Prima generație PCI Express cu cea mai mare generație de M.2 | 5.0 |
| 1st M.2 cea mai mare dimensiune de cheie | 2280 |
| Numărul de sloturi M.2 (M) | 3 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 5.x) | 1 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 4.x) | 1 |
| Sloturi PCI Express x1 (Gen 4.x) | 1 |
Rețeaua
| Versiunea Bluetooth | 5.3 |
| Bluetooth | Da |
| Standardele Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Standardul Wi-Fi de top | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Da |
| Tipul interfeței Ethernet | Ethernet 2.5 Gigabit |
| Ethernet LAN | Da |
Porturi de I/O pe panoul posterior
| Jack-ul antenei WiFi-AP | 1 |
| Cantitatea DisplayPort-urilor | 1 |
| Cantitatea porturilor HDMI | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Cantitate porturi USB 3.2 Gen 2x2 Type-C | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A | 3 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 4 |
| Cantitatea porturilor USB 2.0 | 4 |
I/O intern
| Conector de alimentare de 12V | Da |
| Număr de conectori COM | 1 |
| Conector de intruziune a șasiului | Da |
| Numărul de conectori pentru ventilatoare din șasiu | 3 |
| Conector pentru ventilator CPU | Da |
| Conector de alimentare ATX (24 de pini) | Da |
| Conector pentru panoul frontal | Da |
| Conector audio pentru panoul frontal | Da |
| Conector de ieșire S/PDIF | Da |
| Numărul de conectori SATA III | 4 |
| Conectori USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) | 1 |
| Conectori USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 1 |
| Conectori USB 2.0 | 2 |
Grafică
| Placă grafică integrată | Nu |
| Suport pentru tehnologia procesării paralele | Nesuportat |
Controlere de stocare
| Niveluri RAID | 0, 1, 5, 10 |
| Suport RAID | Da |
| Numărul de HDD-uri suportate | 4 |
| Numărul de unități de stocare suportate | 7 |
| Interfețe suportate pentru unități de stocare | M.2, SATA III |
| Tipuri de unități de stocare suportate | HDD & SSD |
Memorie
| Memorie nebufferată | Da |
| Memoria internă maximă | 192 GB |
| Compatibilitatea ECC | ECC & Non-ECC |
| Canale de memorie | Dual-channel |
| Tip de sloturi de memorie | DIMM |
| Număr de sloturi de memorie | 4 |
| Tipuri de memorie suportate | DDR5-SDRAM |
Procesor
| Socket-uri de procesor suportate | Soclu AM5 |
| Serii de procesoare compatibile | Seria AMD Ryzen 7000, seria AMD Ryzen 8000, seria AMD Ryzen 9000 |
| Soclul procesorului | Soclu AM5 |
| Producător de procesoare | AMD |
Caracteristici
| Sistemele de operare Windows suportate | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Familia chipset-urilor de plăci de bază | AMD |
| Canale de ieșire audio | Canale 7.1 |
| Factor de formă al plăcii de bază | micro ATX |
| Componentă pentru | PC |
| Culoarea produsului | Negru |
| Cip audio | Realtek ALC1220P |
| Chipset pentru placa de bază | AMD B850 |
Specificații
| Model | TUF GAMING B850M-PLUS WIFI |