Îmbunătățiți-vă experiența de calcul cu renumitele serii de plăci de bază de la GIGABYTE: AORUS, AERO și GIGABYTE. Având un design inovator și funcții avansate, aceste plăci de bază oferă performanțe și fiabilitate excepționale. Indiferent dacă sunteți jucător, creator de conținut sau profesionist, seria noastră răspunde nevoilor dumneavoastră, asigurând o calitate fără compromisuri și tehnologie de ultimă generație.
- VRM digital hibrid dublu 12+1+2+1 faze 60A DrMOS
- DDR5 cu două canale: 4 module DIMM
- PCIe 5.0 x16 cu slot PCIE UD și EZ-Latch Plus
- EZ-Latch Plus pentru instalarea SSD-urilor M.2
- Radiatoare MOSFET complet acoperite/Protecție termică M.2 (ext.) cu clic EZ-Latch
- Realtek 2x2 Wi-Fi 6E cu WIFI EZ-Plug
- LAN 2.5GbE, USB 4.0 Tip-C, USB 3.2 Gen2 Tip-C
- Q-Flash Plus
Placă de bază GIGABYTE B860M AORUS ELITE WF6E ICE - procesoare Intel Core Ultra Series, 12+1+2+1 faze VRM, până la 9200MHz DDR5, 1xPCIe 5.0 + 2xPCIe 4.0 M.2, LAN 2.5GbE, WIFI 6E, USB 4. Producător procesor: Intel, Socket procesor: LGA 1851 (Socket V1), Serie de procesoare compatibilă: Intel® Core™ Ultra (Seria 1), Intel Core Ultra (Seria 2). Tipuri de memorie acceptate: DDR5-SDRAM, Memorie internă maximă: 256 GB, Tip sloturi memorie: DIMM. Interfețe unități de stocare acceptate: M.2, SATA III, Tipuri de unități de stocare acceptate: HDD și SSD, Niveluri RAID: 0, 1, 5, 10. Rezoluție maximă: 4096 x 2160 pixeli. Tip interfață Ethernet: 2.5 Gigabit Ethernet, Controler LAN: Realtek RTL8125, Standard Wi-Fi de top: Wi-Fi 6E (802.11ax)
Alte caracteristici
Detalii tehnice
| Perioada de garanție | 3 ani |
Conținutul ambalajului
| Software inclus | Norton Internet Security (versiunea OEM) Software de gestionare a lățimii de bandă LAN |
| Antenă inclusă | Da |
| Baterii incluse | Da |
| Șuruburi incluse | Da |
Greutate și dimensiuni
| Înălțime | 35 mm |
| Adâncime | 244 mm |
| Lățime | 244 mm |
Date logistice
| Țara de origine | China |
| Produse per cutie de transport (interioară) | 1 PC(s) |
Baterie
| Tip baterie | CR2032 |
| Tehnologia bateriilor | Dioxid de litiu-mangan (LiMnO2) |
| Numărul de celule ale bateriei | 1 |
| Greutatea bateriei | 3 g |
| Greutatea litiului per baterie | 0,07 g |
Date de ambalare
| Greutatea pachetului | 1,9 kg |
| Înălțimea pachetului | 68 mm |
| Adâncimea pachetului | 268 mm |
| Lățimea pachetului | 270 mm |
BIOS
| Versiunea interfeței de gestionare a desktopului (DMI) | 2.7 |
| Versiunea BIOS-ului de administrare a sistemului (SMBIOS) | 2.7 |
| Jumper CMOS transparent | Da |
| Versiunea ACPI | 5.0 |
| Dimensiunea memoriei din BIOS | 256 Mbit |
| Tip BIOS | UEFI AMI |
Sloturi de expansiune
| A treia generație PCI Express cea mai mare M.2 | 4.0 |
| A treia dimensiune a unei chei M.2 ca mărime | 25110 |
| A doua generație M.2 cea mai înaltă PCI Express | 4.0 |
| Al doilea M.2 cea mai mare dimensiune a cheii | 2580 |
| Prima generație PCI Express cu cea mai mare generație de M.2 | 5.0 |
| 1st M.2 cea mai mare dimensiune de cheie | 2280 |
| Numărul de sloturi M.2 (M) | 3 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 5.x) | 1 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 4.x) | 1 |
Rețeaua
| Versiunea Bluetooth | 5.3 |
| Bluetooth | Da |
| Modelul controlerului WLAN | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Standardele Wi-Fi | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Standardul Wi-Fi de top | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Da |
| Controler LAN | Realtek RTL8125 |
| Tipul interfeței Ethernet | Ethernet 2.5 Gigabit |
| Ethernet LAN | Da |
Porturi de I/O pe panoul posterior
| Jack-ul antenei WiFi-AP | 2 |
| Ieșire optică audio digitală | 1 |
| Portul de ieșire S/PDIF | Da |
| Ieșiri pentru căști | 1 |
| Intrare linie | Da |
| Versiunea DisplayPort | 2.1 |
| Cantitatea DisplayPort-urilor | 1 |
| Versiunea HDMI | 2.1 |
| Cantitatea porturilor HDMI | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Cantitate porturi USB4 Gen 2x2 | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A | 2 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 4 |
| Cantitatea porturilor USB 2.0 | 4 |
I/O intern
| Numărul de pinturi LED RGB | 4 |
| Conector de pini LED RGB | Da |
| Numărul de conectori ai pompei de apă | 2 |
| Conector TPM | Da |
| Număr de conectori de alimentare EPS (8 pini) | 2 |
| Conector de alimentare EPS (8 pini) | Da |
| Numărul de conectori pentru ventilatoare din șasiu | 4 |
| Numărul de conectori pentru ventilatorul CPU | 2 |
| Conector pentru ventilator CPU | Da |
| Conector de alimentare ATX (24 de pini) | Da |
| Conector pentru panoul frontal | Da |
| Conector audio pentru panoul frontal | Da |
| Numărul de conectori SATA III | 4 |
| Conectori USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) | 1 |
| Conectori USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 1 |
| Conectori USB 2.0 | 2 |
Grafică
| Versiunea DirectX | 12.0 |
| HDCP | Da |
| Rezoluție maximă | 4096 x 2160 pixeli |
| Suport pentru tehnologia procesării paralele | Nesuportat |
Controlere de stocare
| Niveluri RAID | 0, 1, 5, 10 |
| Suport RAID | Da |
| Numărul de HDD-uri suportate | 4 |
| Numărul de unități de stocare suportate | 7 |
| Interfețe suportate pentru unități de stocare | M.2, SATA III |
| Tipuri de unități de stocare suportate | HDD & SSD |
Memorie
| Memorie internă maximă per slot | 64 GB |
| Memorie nebufferată | Da |
| Memoria internă maximă | 256 GB |
| Viteză de ceas a memoriei acceptată (maxim) | 9200 MHz |
| Viteze de ceas ale memoriei acceptate | 5600, 6400, 9200 MHz |
| Compatibilitatea ECC | ECC & Non-ECC |
| Canale de memorie | Dual-channel |
| Tip de sloturi de memorie | DIMM |
| Număr de sloturi de memorie | 4 |
| Tipuri de memorie suportate | DDR5-SDRAM |
Procesor
| Socket-uri de procesor suportate | LGA 1851 |
| Serii de procesoare compatibile | Intel® Core™ Ultra (Seria 1), Intel Core Ultra (Seria 2) |
| Soclul procesorului | LGA 1851 (Priză V1) |
| Producător de procesoare | Intel |
Caracteristici
| Sistemele de operare Windows suportate | Windows 11 x64 |
| Tip de răcire | Pasiv |
| Familia chipset-urilor de plăci de bază | Intel |
| Tipul sursei de alimentare | ATX |
| Canale de ieșire audio | Canale 7.1 |
| Factor de formă al plăcii de bază | micro ATX |
| Componentă pentru | PC |
| Monitorizarea stării PC-ului | Ventilator, Temperatură, Tensiune, Răcire cu apă |
| Culoarea produsului | Alb |
| Cip audio | Realtek ALC897 |
| Chipset pentru placa de bază | Intel B860 |
Specificații
| Model | B860M AORUS ELITE WIFI6E ICE |