Îmbunătățiți-vă experiența de calcul cu renumitele serii de plăci de bază de la GIGABYTE: AORUS, AERO și GIGABYTE. Cu designuri inovatoare și caracteristici avansate, aceste plăci de bază oferă performanțe și fiabilitate excepționale. Indiferent dacă sunteți jucător, creator de conținut sau profesionist, seria noastră răspunde nevoilor dumneavoastră, asigurând o calitate fără compromisuri și tehnologie de ultimă generație.
- Mod X3D Turbo 2.0: Performanță X3D incredibilă declanșată de inteligența artificială
- AMD Socket AM5: Suportă procesoarele AMD Ryzen din seria 9000 / 8000 / 7000
- Soluție VRM digitală gemenală 14+2+2 faze
- DDR5 Dual Channel: 4 module DIMM cu suport pentru module de memorie AMD EXPO. OC DDR5 de până la 9000MT/s
- M.2 EZ-Flex: disipare a căldurii de înaltă eficiență și placă de bază flexibilă pentru SSD M.2
- Design EZ-Latch: Sloturi M.2 și sloturi PCIe cu eliberare rapidă și design fără șuruburi
- Stocare ultra-rapidă: 4 sloturi M.2, inclusiv PCIe 5.0 x4
- Rețea rapidă: LAN 5GbE și Wi-Fi 7 cu antenă direcțională cu câștig ultra-ridicat
- Conectivitate extinsă: HDMI, USB4 dual tip C cu DP-Alt
Placă de bază GIGABYTE X870E EAGLE X3D WIFI7 - Suportă procesoare AMD Ryzen 9000, VRM digital 14+2+2 faze, DDR5 (OC) până la 9000Hz, 1xPCIe 5.0 + 3xPCIe 4.0, Wi-Fi 7, LAN 5GbE, USB 4. Producător procesor: AMD, Socket procesor: Socket AM5, Serie procesor compatibilă: AMD Ryzen seria 7000, AMD Ryzen seria 8000, AMD Ryzen seria 9000. Tipuri de memorie acceptate: DDR5-SDRAM, Memorie internă maximă: 256 GB, Tip sloturi memorie: DIMM. Interfețe unități de stocare acceptate: M.2, PCI Express 4.0, PCI Express 5.0, SATA III, Tipuri de unități de stocare acceptate: HDD și SSD, Niveluri RAID: 0, 1, 5, 10. Rezoluție maximă: 4096 x 2304 pixeli. Tip interfață Ethernet: 2.5 Gigabit Ethernet, 5 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, Controler LAN: Realtek RTL8126, Standard Wi-Fi superior: Wi-Fi 7 (802.11be)
Alte caracteristici
Detalii tehnice
| Perioada de garanție | 3 ani |
Conținutul ambalajului
| Software inclus | Norton® Internet Security (versiunea OEM) |
| Antenă inclusă | Da |
| Baterii incluse | Da |
| Șuruburi incluse | Da |
Greutate și dimensiuni
| Înălțime | 35 mm |
| Adâncime | 244 mm |
| Lățime | 305 mm |
Date logistice
| Țara de origine | China |
| Produse per cutie de transport (interioară) | 1 PC(s) |
Baterie
| Tip baterie | CR2032 |
| Tehnologia bateriilor | Dioxid de litiu-mangan (LiMnO2) |
| Capacitatea bateriei | 220 mAh |
| Numărul de celule ale bateriei | 1 |
| Greutatea bateriei | 3 g |
| Greutatea litiului per baterie | 0,07 g |
Date de ambalare
| Greutatea pachetului | 2,21 kg |
| Înălțimea pachetului | 80 mm |
| Adâncimea pachetului | 270 mm |
| Lățimea pachetului | 335 mm |
BIOS
| Versiunea interfeței de gestionare a desktopului (DMI) | 2.7 |
| Versiunea BIOS-ului de administrare a sistemului (SMBIOS) | 2.7 |
| Butonul Ștergere CMOS | Da |
| Jumper CMOS transparent | Da |
| Versiunea ACPI | 5.0 |
| Dimensiunea memoriei din BIOS | 512 Mbit |
| Tip BIOS | UEFI AMI |
Sloturi de expansiune
| A patra generație M.2 cea mai înaltă PCI Express | 4.0 |
| 4th M.2 cea mai mare dimensiune a cheii | 22110 |
| A treia generație PCI Express cea mai mare M.2 | 4.0 |
| A treia dimensiune a unei chei M.2 ca mărime | 22110 |
| A doua generație M.2 cea mai înaltă PCI Express | 4.0 |
| Al doilea M.2 cea mai mare dimensiune a cheii | 22110 |
| Prima generație PCI Express cu cea mai mare generație de M.2 | 5.0 |
| 1st M.2 cea mai mare dimensiune de cheie | 25110 |
| Numărul de sloturi M.2 (M) | 4 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 5.x) | 1 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 3.x) | 1 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 4.x) | 1 |
Rețeaua
| Versiunea Bluetooth | 5.4 |
| Bluetooth | Da |
| Modelul controlerului WLAN | Qualcomm QCNCM865 |
| Standardele Wi-Fi | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Standardul Wi-Fi de top | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi | Da |
| Controler LAN | Realtek RTL8126 |
| Tipul interfeței Ethernet | Ethernet 2.5 Gigabit, Ethernet 5 Gigabit, Ethernet rapid, Ethernet Gigabit |
| Ethernet LAN | Da |
Porturi de I/O pe panoul posterior
| Jack-ul antenei WiFi-AP | 2 |
| Ieșire optică audio digitală | 1 |
| Portul de ieșire S/PDIF | Da |
| Ieșiri pentru căști | 1 |
| Intrare linie | Da |
| Versiunea DisplayPort | 1.4 |
| Versiunea HDMI | 2.1 |
| Cantitatea porturilor HDMI | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Cantitate porturi USB4 Gen 2x2 | 2 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A | 4 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 4 |
I/O intern
| Numărul de pinturi LED RGB | 4 |
| Conector de pini LED RGB | Da |
| Numărul de conectori de detectare a zgomotului | 1 |
| Numărul de conectori pentru senzori de temperatură | 2 |
| Numărul de conectori ai pompei de apă | 3 |
| Conector TPM | Da |
| Număr de conectori de alimentare EPS (8 pini) | 2 |
| Conector de alimentare EPS (8 pini) | Da |
| Numărul de conectori pentru ventilatoare din șasiu | 6 |
| Numărul de conectori pentru ventilatorul CPU | 2 |
| Conector pentru ventilator CPU | Da |
| Conector de alimentare ATX (24 de pini) | Da |
| Conector pentru panoul frontal | Da |
| Conector audio pentru panoul frontal | Da |
| Numărul de conectori SATA III | 4 |
| Conectori USB 3.2 Gen 2x2 | 1 |
| Conectori USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 2 |
| Conectori USB 2.0 | 2 |
Grafică
| Versiunea DirectX | 12.0 |
| HDCP | Da |
| Versiunea HDCP | 2.3 |
| Rezoluție maximă | 4096 x 2304 pixeli |
| Suport pentru tehnologia procesării paralele | Nesuportat |
Controlere de stocare
| Niveluri RAID | 0, 1, 5, 10 |
| Suport RAID | Da |
| Numărul de HDD-uri suportate | 4 |
| Numărul de unități de stocare suportate | 8 |
| Interfețe suportate pentru unități de stocare | M.2, PCI Express 4.0, PCI Express 5.0, SATA III |
| Tipuri de unități de stocare suportate | HDD & SSD |
Memorie
| Memorie internă maximă per slot | 64 GB |
| Memorie nebufferată | Da |
| Memoria internă maximă | 256 GB |
| Viteză de ceas a memoriei acceptată (maxim) | 9000 MHz |
| Viteze de ceas ale memoriei acceptate | 9000, 8800, 8600, 8400, 8000, 7800, 7600, 7200, 7000, 6800, 6600, 6400, 6200, 6000, 5600, 5200, 4800, 4400 MHz |
| Compatibilitatea ECC | Non-ECC |
| Canale de memorie | Dual-channel |
| Tip de sloturi de memorie | DIMM |
| Număr de sloturi de memorie | 4 |
| Tipuri de memorie suportate | DDR5-SDRAM |
Procesor
| Socket-uri de procesor suportate | Soclu AM5 |
| Serii de procesoare compatibile | Seria AMD Ryzen 7000, seria AMD Ryzen 8000, seria AMD Ryzen 9000 |
| Soclul procesorului | Soclu AM5 |
| Producător de procesoare | AMD |
Caracteristici
| Sistemele de operare Windows suportate | Windows 11 x64 |
| Tip de răcire | Pasiv |
| Familia chipset-urilor de plăci de bază | AMD |
| Tipul sursei de alimentare | ATX |
| Canale de ieșire audio | Canale 7.1 |
| Factor de formă al plăcii de bază | ATX |
| Componentă pentru | PC |
| Monitorizarea stării PC-ului | CPU, Ventilator, Temperatură, Tensiune, Răcire cu apă |
| Culoarea produsului | Negru |
| Cip audio | Realtek ALC1220-VB |
| Chipset pentru placa de bază | AMD X870E |