AMD X870E (Socket AM5) ATX, Advanced AI PC-ready, 18+2+2 trepte de alimentare, Dynamic OC Switcher, Core Flex, sloturi DDR5 cu AEMP, ROG Memory Fan Kit pentru overclocking DDR5, Wi-Fi 7 cu antena ASUS WiFi Q-Antenna, trei sloturi PCIe® 5.0 M.2 integrate, două sloturi PCIe 4.0 pe o placă ROG DIMM.2, sloturi PCIe® 5.0 x16 SafeSlots cu PCIe® Slot Q-Release Slim și suport complet pentru plăci grafice next-gen, două porturi USB4®, doi conectori USB Type-C® pe panoul frontal de 20Gbps (unul cu Quick Charge 4+ până la 60W și USB Wattage Watcher), AI Overclocking, AI Cooling II și AI Networking II
ASUS ROG CROSSHAIR X870E APEX. Producătorul procesorului: AMD, Soclul procesorului: Socket AM5, Seria compatibilă de procesoare: AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series. Tipuri de memorie suportate: DDR5-SDRAM, Memorie internă maximă: 128 GB, Tip sloturi de memorie: DIMM. Interfețe pentru unități de stocare suportate: M.2, SATA III, Tipuri de unități de stocare suportate: HDD & SSD, niveluri RAID: 0, 1, 5, 10. Tip interfață Ethernet: 5 Gigabit Ethernet, Standard Wi-Fi de top: Wi-Fi 7 (802.11be), Standarde Wi-Fi: Wi-Fi 7 (802.11be). Componentă pentru: PC, Dimensiunea plăcii de bază: ATX, Familia chipset-ului plăcii de bază: AMD
Conținutul ambalajului
| Piloți incluși | Da |
| Antenă inclusă | Da |
| Cabluri incluse | SATA |
| Șuruburi incluse | Da |
Greutate și dimensiuni
| Adâncime | 244 mm |
| Lățime | 305 mm |
Date de ambalare
| Greutatea pachetului | 4,16 kg |
| Înălțimea pachetului | 108 mm |
| Adâncimea pachetului | 312 mm |
| Lățimea pachetului | 370 mm |
BIOS
| Dimensiunea memoriei din BIOS | 512 Mbit |
| Tip BIOS | UEFI AMI |
Sloturi de expansiune
| A 5-a generație de cea mai înaltă generație PCI Express M.2 | 4.0 |
| A 5-a M.2 cea mai mare dimensiune de cheie | 22110 |
| A patra generație M.2 cea mai înaltă PCI Express | 4.0 |
| 4th M.2 cea mai mare dimensiune a cheii | 22110 |
| A treia generație PCI Express cea mai mare M.2 | 5.0 |
| A treia dimensiune a unei chei M.2 ca mărime | 2280 |
| A doua generație M.2 cea mai înaltă PCI Express | 5.0 |
| Al doilea M.2 cea mai mare dimensiune a cheii | 2280 |
| Prima generație PCI Express cu cea mai mare generație de M.2 | 5.0 |
| 1st M.2 cea mai mare dimensiune de cheie | 2280 |
| Numărul de sloturi M.2 (M) | 5 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 5.x) | 2 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 4.x) | 2 |
| Sloturi PCI Express x4 (Gen 4.x) | 1 |
| Sloturi PCI Express x1 (Gen 3.x) | 1 |
Rețeaua
| Versiunea Bluetooth | 5.4 |
| Bluetooth | Da |
| Standardele Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Standardul Wi-Fi de top | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi | Da |
| Tipul interfeței Ethernet | Ethernet 5 Gigabit |
| Ethernet LAN | Da |
Porturi de I/O pe panoul posterior
| Jack-ul antenei WiFi-AP | 1 |
| Portul de ieșire S/PDIF | Da |
| Cantitatea porturilor PS/2 | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Cantitatea porturilor USB4 Gen 3x2 | 2 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A | 5 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 2 |
I/O intern
| Numărul de pinturi LED RGB | 3 |
| Conector de pini LED RGB | Da |
| Conector de alimentare de 12V | Da |
| Conector de alimentare EPS (8 pini) | Da |
| Numărul de conectori pentru ventilatoare din șasiu | 2 |
| Conector pentru ventilator CPU | Da |
| Conector de alimentare ATX (24 de pini) | Da |
| Conector pentru panoul frontal | Da |
| Conector audio pentru panoul frontal | Da |
| Numărul de conectori SATA III | 4 |
| Conectori USB 3.2 Gen 2x2 | 2 |
| Conectori USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 2 |
| Conectori USB 2.0 | 2 |
Grafică
| Placă grafică integrată | Nu |
| Suport pentru tehnologia procesării paralele | Nesuportat |
Controlere de stocare
| Niveluri RAID | 0, 1, 5, 10 |
| Suport RAID | Da |
| Numărul de HDD-uri suportate | 4 |
| Numărul de unități de stocare suportate | 9 |
| Interfețe suportate pentru unități de stocare | M.2, SATA III |
| Tipuri de unități de stocare suportate | HDD & SSD |
Memorie
| Memorie nebufferată | Da |
| Memoria internă maximă | 128 GB |
| Compatibilitatea ECC | ECC & Non-ECC |
| Canale de memorie | Dual-channel |
| Tip de sloturi de memorie | DIMM |
| Număr de sloturi de memorie | 2 |
| Tipuri de memorie suportate | DDR5-SDRAM |
Procesor
| Socket-uri de procesor suportate | Soclu AM5 |
| Serii de procesoare compatibile | Seria AMD Ryzen 7000, seria AMD Ryzen 8000, seria AMD Ryzen 9000 |
| Soclul procesorului | Soclu AM5 |
| Producător de procesoare | AMD |
Caracteristici
| Sistemele de operare Windows suportate | Windows 11 |
| Familia chipset-urilor de plăci de bază | AMD |
| Canale de ieșire audio | Canale 7.1 |
| Factor de formă al plăcii de bază | ATX |
| Componentă pentru | PC |
| Culoarea produsului | Negru |
| Chipset pentru placa de bază | AMD X870E |
Specificații
| Model | ROG CROSSHAIR X870E APEX |