- SUPORT CPU AMD AM5
- SAPPHIRE CORE BIOS
- Alimentare CPU în 12+2+1 faze, 55A per fază
- VRM robust, răcire pentru M.2 și PCH
- Canal dublu, overclocking memorie până la 8000 MHz
- PCI Express 5.0 x16
- Suport PCIe 5.0 M.2
- LED de debug
Sapphire N-- PURE B850M WIFI 1xHDMI 1.4 1xDP 1.2. Producător procesor: AMD, Socket procesor: Socket AM5, Serii de procesoare compatibile: AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series. Tipuri de memorie suportate: DDR5-SDRAM, Memorie internă maximă: 256 GB, Tip sloturi de memorie: DIMM. Interfețe unități de stocare suportate: M.2, PCI Express 4.0, PCI Express 5.0, SATA. Tip interfață Ethernet: 2.5 Gigabit Ethernet, Controler LAN: Realtek RTL8125-BG, Cel mai avansat standard Wi-Fi: Wi-Fi 6E (802.11ax). Componentă pentru: PC, Factor de formă placă de bază: micro ATX, Familie chipset placă de bază: AMD
Rețea
| Versiune Bluetooth | 5.3 |
| Bluetooth | Da |
| Standarde Wi-Fi | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac)/Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Cel mai avansat standard Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Da |
| Controler LAN | Realtek RTL8125-BG |
| Tip interfață Ethernet | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Da |
Porturi I/O pe panoul din spate
| Număr porturi DisplayPort | 1 |
| Număr porturi HDMI | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Număr porturi USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C | 3 |
| Număr porturi USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C | 1 |
| Număr porturi USB 2.0 | 4 |
I/O intern
| Număr conectori SATA III | 4 |
Controlere de stocare
| Interfețe unități de stocare suportate | M.2, PCI Express 4.0, PCI Express 5.0, SATA |
Memorie
| Memorie internă maximă | 256 GB |
| Frecvențe de memorie suportate | 8000 MHz |
| Canale de memorie | Canal dublu |
| Tip sloturi de memorie | DIMM |
| Număr sloturi memorie | 4 |
| Tipuri de memorie suportate | DDR5-SDRAM |
Procesor
| Serii de procesoare compatibile | AMD Ryzen 7000 Series/AMD Ryzen 8000 Series/AMD Ryzen 9000 Series |
| Socket procesor | Socket AM5 |
| Producător procesor | AMD |
Caracteristici
| Familie chipset placă de bază | AMD |
| Canale ieșire audio | 5.1 channels |
| Factor de formă placă de bază | micro ATX |
| Componentă pentru | PC |
| Chipset placă de bază | AMD B850 |