Îmbunătățiți-vă experiența de calcul cu renumitele serii de plăci de bază de la GIGABYTE: AORUS, AERO și GIGABYTE. Cu designuri inovatoare și caracteristici avansate, aceste plăci de bază oferă performanțe și fiabilitate excepționale. Indiferent dacă sunteți jucător, creator de conținut sau profesionist, seria noastră răspunde nevoilor dumneavoastră, asigurând o calitate fără compromisuri și tehnologie de ultimă generație.
- Modul X3D Turbo pentru performanțe de gaming de o nouă eră
- AMD Socket AM5: Suportă procesoarele AMD Ryzen din seria 9000 / 8000 / 7000
- Soluție VRM digitală 5+2+2 faze
- DDR5 Dual Channel: 2 module DIMM cu suport pentru module de memorie AMD EXPO
- EZ-Latch: Slot PCIe x16 cu design de eliberare rapidă
- Interfață prietenoasă: Temă multiplă, control ventilator AIO și scanare automată Q-Flash în BIOS și software
- Stocare ultra-rapidă: 1 slot PCIe 4.0 x4 M.2
- Rețea rapidă: LAN GbE
Placă de bază GIGABYTE B840M H - procesoare AMD Ryzen 9000, 5+2+2 faze VRM, până la 7200MHz DDR5 (OC), 1xPCIe 4.0 M.2, LAN 1GbE, USB 3.2 Gen 1. Producător procesor: AMD, Socket procesor: Socket AM5, Serie procesor compatibilă: AMD Ryzen seria 7000, AMD Ryzen seria 8000, AMD Ryzen seria 9000. Tipuri de memorie acceptate: DDR5-SDRAM, Memorie internă maximă: 128 GB, Tip sloturi memorie: DIMM. Interfețe unități de stocare acceptate: M.2, PCI Express 4.0, SATA III, Tipuri de unități de stocare acceptate: HDD și SSD, Niveluri RAID: 0, 1, 5, 10. Rezoluție maximă: 4096 x 2160 pixeli. Tip interfață Ethernet: Gigabit Ethernet, Controler LAN: Realtek RTL8111H
Alte caracteristici
Detalii tehnice
| Perioada de garanție | 3 ani |
Conținutul ambalajului
| Software inclus | Norton® Internet Security (versiunea OEM) |
| Baterii incluse | Da |
| Șuruburi incluse | Da |
Greutate și dimensiuni
| Înălțime | 35 mm |
| Adâncime | 225 mm |
| Lățime | 230 mm |
Date logistice
| Produse per cutie de transport (interioară) | 1 PC(s) |
Baterie
| Tip baterie | CR2032 |
| Tehnologia bateriilor | Dioxid de litiu-mangan (LiMnO2) |
| Numărul de celule ale bateriei | 1 |
| Greutatea bateriei | 3 g |
| Greutatea litiului per baterie | 0,07 g |
Date de ambalare
| Greutatea pachetului | 941 grame |
| Înălțimea pachetului | 54 mm |
| Adâncimea pachetului | 265 mm |
| Lățimea pachetului | 265 mm |
BIOS
| Versiunea interfeței de gestionare a desktopului (DMI) | 2.7 |
| Versiunea BIOS-ului de administrare a sistemului (SMBIOS) | 2.7 |
| Butonul de flashback BIOS | Da |
| Jumper CMOS transparent | Da |
| Versiunea ACPI | 5.0 |
| Dimensiunea memoriei din BIOS | 256 Mbit |
| Tip BIOS | UEFI AMI |
Sloturi de expansiune
| Prima generație PCI Express cu cea mai mare generație de M.2 | 4.0 |
| 1st M.2 cea mai mare dimensiune de cheie | 2580 |
| Numărul de sloturi M.2 (M) | 1 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 4.x) | 1 |
| Sloturi PCI Express x1 (Gen 3.x) | 1 |
Rețeaua
| Wi-Fi | Nu |
| Controler LAN | Realtek RTL8111H |
| Tipul interfeței Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Da |
Porturi de I/O pe panoul posterior
| Microfon încorporat | Da |
| Ieșiri pentru căști | 1 |
| Intrare linie | Da |
| Versiunea DisplayPort | 1.4 |
| Cantitatea DisplayPort-urilor | 1 |
| Versiunea HDMI | 2.1 |
| Cantitatea porturilor HDMI | 1 |
| Cantitatea porturilor PS/2 | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 2 |
| Cantitatea porturilor USB 2.0 | 4 |
I/O intern
| Numărul de pinturi LED RGB | 3 |
| Conector de pini LED RGB | Da |
| Conector de alimentare de 12V | Da |
| Conector TPM | Da |
| Număr de conectori de alimentare EPS (8 pini) | 1 |
| Conector de alimentare EPS (8 pini) | Da |
| Numărul de conectori pentru ventilatoare din șasiu | 2 |
| Numărul de conectori pentru ventilatorul CPU | 1 |
| Conector pentru ventilator CPU | Da |
| Conector de alimentare ATX (24 de pini) | Da |
| Conector pentru panoul frontal | Da |
| Conector audio pentru panoul frontal | Da |
| Numărul de conectori SATA III | 4 |
| Conectori USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 1 |
| Conectori USB 2.0 | 2 |
Grafică
| Versiunea DirectX | 12.0 |
| HDCP | Da |
| Versiunea HDCP | 2.3 |
| Rezoluție maximă | 4096 x 2160 pixeli |
| Suport pentru tehnologia procesării paralele | Nesuportat |
Controlere de stocare
| Niveluri RAID | 0/1/10/5 |
| Suport RAID | Da |
| Numărul de HDD-uri suportate | 4 |
| Numărul de unități de stocare suportate | 5 |
| Interfețe suportate pentru unități de stocare | M.2, PCI Express 4.0, SATA III |
| Tipuri de unități de stocare suportate | HDD & SSD |
Memorie
| Memorie internă maximă per slot | 64 GB |
| Memorie nebufferată | Da |
| Memoria internă maximă | 128 GB |
| Viteză de ceas a memoriei acceptată (maxim) | 7200 MHz |
| Viteze de ceas ale memoriei acceptate | 4400/4800/5200/5600/6000/6200/6400/6600/6666/6800/7000/7200 MHz |
| Compatibilitatea ECC | Non-ECC |
| Canale de memorie | Dual-channel |
| Tip de sloturi de memorie | DIMM |
| Număr de sloturi de memorie | 2 |
| Tipuri de memorie suportate | DDR5-SDRAM |
Procesor
| Socket-uri de procesor suportate | Soclu AM5 |
| Serii de procesoare compatibile | AMD Ryzen seria 7000/AMD Ryzen seria 8000/AMD Ryzen seria 9000 |
| Soclul procesorului | Soclu AM5 |
| Producător de procesoare | AMD |
Caracteristici
| Sistemele de operare Windows suportate | Windows 10 x64/Windows 11 x64 |
| Tip de răcire | Pasiv |
| Familia chipset-urilor de plăci de bază | AMD |
| Tipul sursei de alimentare | ATX |
| Canale de ieșire audio | Canale 7.1 |
| Factor de formă al plăcii de bază | micro ATX |
| Componentă pentru | PC |
| Monitorizarea stării PC-ului | Ventilator/Temperatură/Tensiune/Răcire cu apă |
| Culoarea produsului | Maro închis |
| Cip audio | Realtek ALC897 |
| Chipset pentru placa de bază | AMD B840 |