Îmbunătățiți-vă experiența de calcul cu renumitele serii de plăci de bază de la GIGABYTE: AORUS, AERO și GIGABYTE. Având un design inovator și funcții avansate, aceste plăci de bază oferă performanțe și fiabilitate excepționale. Indiferent dacă sunteți jucător, creator de conținut sau profesionist, seria noastră răspunde nevoilor dumneavoastră, asigurând o calitate fără compromisuri și tehnologie de ultimă generație.
- VRM digital dublu cu 14+2+2 faze și DrMOS
- DDR5 cu două canale: 4 module DIMM
- PCIe Gen5 x16 cu slot PCIe UD și EZ-Latch Plus
- M.2 Gen5 cu EZ-Latch Plus, radiatoare MOSFET complet acoperite
- Wi-Fi 7 cu WIFI EZ-Plug și antenă direcțională
- LAN 2.5GbE, Q-Flash Plus
Placă de bază GIGABYTE B850 AORUS ELITE WIFI7 ICE - procesoare AMD Ryzen seria 9000, VRM digital 14+2+2 faze, DDR5 (OC) până la 8200MHz, 1xPCIe 5.0 + 2xPCIe 4.0 M.2, LAN 2.5, WIFI 7, USB 3.2 Gen 2x2. Producător procesor: AMD, Socket procesor: Socket AM5, Serie procesor compatibilă: AMD Ryzen seria 7000, AMD Ryzen seria 8000, AMD Ryzen seria 9000. Tipuri de memorie acceptate: DDR5-SDRAM, Memorie internă maximă: 256 GB, Tip sloturi memorie: DIMM. Interfețe unități de stocare acceptate: M.2, SATA III, Tipuri de unități de stocare acceptate: HDD și SSD, Niveluri RAID: 0, 1, 10. Rezoluție maximă: 4096 x 2160 pixeli. Tip interfață Ethernet: 2.5 Gigabit Ethernet, Standard Wi-Fi superior: Wi-Fi 7 (802.11be), Standarde Wi-Fi: 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E...
Alte caracteristici
Detalii tehnice
| Perioada de garanție | 3 ani |
Conținutul ambalajului
| Software inclus | Norton Internet Security (versiunea OEM) Software de gestionare a lățimii de bandă LAN |
| Antenă inclusă | Da |
| Baterii incluse | Da |
| Șuruburi incluse | Da |
Greutate și dimensiuni
| Înălțime | 35 mm |
| Adâncime | 244 mm |
| Lățime | 305 mm |
Date logistice
| Țara de origine | China |
| Produse per cutie de transport (interioară) | 1 PC(s) |
Baterie
| Tip baterie | CR2032 |
| Tehnologia bateriilor | Dioxid de litiu-mangan (LiMnO2) |
| Numărul de celule ale bateriei | 1 |
| Greutatea bateriei | 3 g |
| Greutatea litiului per baterie | 0,07 g |
Date de ambalare
| Greutatea pachetului | 2,46 kg |
| Înălțimea pachetului | 80 mm |
| Adâncimea pachetului | 270 mm |
| Lățimea pachetului | 335 mm |
BIOS
| Versiunea interfeței de gestionare a desktopului (DMI) | 2.7 |
| Versiunea BIOS-ului de administrare a sistemului (SMBIOS) | 2.7 |
| Butonul Ștergere CMOS | Da |
| Jumper CMOS transparent | Da |
| Versiunea ACPI | 5.0 |
| Dimensiunea memoriei din BIOS | 256 Mbit |
| Tip BIOS | UEFI AMI |
Sloturi de expansiune
| A treia generație PCI Express cea mai mare M.2 | 4.0 |
| A treia dimensiune a unei chei M.2 ca mărime | 22110 |
| A doua generație M.2 cea mai înaltă PCI Express | 4.0 |
| Al doilea M.2 cea mai mare dimensiune a cheii | 22110 |
| Prima generație PCI Express cu cea mai mare generație de M.2 | 5.0 |
| 1st M.2 cea mai mare dimensiune de cheie | 25110 |
| Numărul de sloturi M.2 (M) | 3 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 4.x) | 2 |
Rețeaua
| Versiunea Bluetooth | 5.4 |
| Bluetooth | Da |
| Modelul controlerului WLAN | Realtek RTL8922AE |
| Standardele Wi-Fi | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Standardul Wi-Fi de top | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi | Da |
| Tipul interfeței Ethernet | Ethernet 2.5 Gigabit |
| Ethernet LAN | Da |
Porturi de I/O pe panoul posterior
| Jack-ul antenei WiFi-AP | 2 |
| Microfon încorporat | Da |
| Ieșiri pentru căști | 1 |
| Versiunea DisplayPort | 1.4 |
| Cantitatea DisplayPort-urilor | 1 |
| Versiunea HDMI | 1.4 |
| Cantitatea porturilor HDMI | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A | 2 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 5 |
| Cantitatea porturilor USB 2.0 | 4 |
I/O intern
| Numărul de pinturi LED RGB | 4 |
| Conector de pini LED RGB | Da |
| Conector de alimentare de 12V | Da |
| Numărul de conectori ai pompei de apă | 2 |
| Anteturi de port serial | 1 |
| Conector TPM | Da |
| Număr de conectori de alimentare EPS (8 pini) | 1 |
| Conector de alimentare EPS (8 pini) | Da |
| Conectori de alimentare periferici (Molex) (4 pini) | 1 |
| Numărul de conectori pentru ventilatoare din șasiu | 3 |
| Numărul de conectori pentru ventilatorul CPU | 2 |
| Conector pentru ventilator CPU | Da |
| Conector de alimentare ATX (24 de pini) | Da |
| Conector pentru panoul frontal | Da |
| Conector audio pentru panoul frontal | Da |
| Numărul total de conectori SATA | 4 |
| Numărul de conectori SATA III | 4 |
| Conectori USB 3.2 Gen 2x2 | 1 |
| Conectori USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 1 |
| Conectori USB 2.0 | 2 |
Grafică
| Versiunea DirectX | 12.0 |
| HDCP | Da |
| Rezoluție maximă | 4096 x 2160 pixeli |
| Placă grafică integrată | Nu |
| Suport pentru tehnologia procesării paralele | Nesuportat |
Controlere de stocare
| Niveluri RAID | 0, 1, 10 |
| Suport RAID | Da |
| Numărul de HDD-uri suportate | 4 |
| Numărul de unități de stocare suportate | 7 |
| Interfețe suportate pentru unități de stocare | M.2, SATA III |
| Tipuri de unități de stocare suportate | HDD & SSD |
Memorie
| Memorie internă maximă per slot | 64 GB |
| Memorie nebufferată | Da |
| Memoria internă maximă | 256 GB |
| Viteză de ceas a memoriei acceptată (maxim) | 8200 MHz |
| Viteze de ceas ale memoriei acceptate | 4400,4800,5200,5600,5800,6000,6200,6600,6800,7000,7200,7400,7600,7900,7950,8000,8200 MHz |
| Compatibilitatea ECC | Non-ECC |
| Canale de memorie | Dual-channel |
| Tip de sloturi de memorie | DIMM |
| Număr de sloturi de memorie | 4 |
| Tipuri de memorie suportate | DDR5-SDRAM |
Procesor
| Socket-uri de procesor suportate | Soclu AM5 |
| Serii de procesoare compatibile | Seria AMD Ryzen 7000, seria AMD Ryzen 8000, seria AMD Ryzen 9000 |
| Soclul procesorului | Soclu AM5 |
| Producător de procesoare | AMD |
Caracteristici
| Sistemele de operare Windows suportate | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Familia chipset-urilor de plăci de bază | AMD |
| Tipul sursei de alimentare | ATX |
| Canale de ieșire audio | Canale 7.1 |
| Factor de formă al plăcii de bază | ATX |
| Componentă pentru | PC |
| Monitorizarea stării PC-ului | Ventilator, Temperatură, Tensiune, Răcire cu apă |
| Culoarea produsului | Maro, Alb |
| Cip audio | Realtek ALC897 |
| Chipset pentru placa de bază | AMD B850 |
Specificații
| Model | B850 AORUS ELITE WIFI7 ICE |