Îmbunătățește-ți experiența de calcul cu renumita serie de plăci de bază GIGABYTE: AORUS, AERO și GIGABYTE. Având designuri inovatoare și caracteristici avansate, aceste plăci oferă performanțe și fiabilitate excepționale. Fie că ești gamer, creator de conținut sau profesionist, seria noastră răspunde nevoilor tale, asigurând o calitate necompromisă și tehnologie de ultimă generație.
- Modul X3D Turbo pentru a elibera performanțe de gaming din o nouă eră
- AMD Socket AM5: Suportă procesoare AMD Ryzen 9000 / 8000 / 7000 Series
- Soluție digitală VRM 8+2+2 faze
- DDR5 dual channel: 4*DIMM-uri cu suport pentru module de memorie AMD EXPO
- EZ-Latch: Slot PCIe x16 cu design de eliberare rapidă
- Interfață prietenoasă: Multi-temă, control AIO al ventilatorului și scanare automată Q-Flash în BIOS și SW
- Stocare ultra-rapidă: sloturi 2*M.2, inclusiv 1* PCIe 4.0 x4
- WIFI EZ-Plug: Design rapid și ușor pentru instalarea antenei Wi-Fi
- Rețelistică rapidă: 2.5GbE LAN & Wi-Fi 6 802.11ax
Placă de bază GIGABYTE B840M DS3H WIFI6 - procesoare AMD Ryzen 9000, VRM 8+2+2 faze, până la 8200MHz DDR5, 2xPCIe 4.0 M.2, Wi-Fi 6, 2.5GbE LAN, USB 3.2 Gen 1. Producătorul procesorului: AMD, Soclul procesorului: Socket AM5, Seria compatibilă de procesoare: AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series. Tipuri de memorie suportate: DDR5-SDRAM, Memorie internă maximă: 256 GB, Tip sloturi de memorie: DIMM. Interfețe pentru unități de stocare suportate: M.2, PCI Express 4.0, SATA III, tipuri de unități de stocare suportate: HDD & SSD, niveluri RAID: 0, 1, 5, 10. Rezoluție maximă: 4096 x 2160 pixeli. Tip interfață Ethernet: 2.5 Gigabit Ethernet, Controler LAN: Realtek RTL8125, Standard Wi-Fi de top: Wi-Fi 6 (802.11ax)
Alte caracteristici
Detalii tehnice
| Perioada de garanție | 3 ani |
Conținutul ambalajului
| Software inclus | Norton® Internet Security (versiunea OEM) |
| Antenă inclusă | Da |
| Baterii incluse | Da |
| Șuruburi incluse | Da |
Greutate și dimensiuni
| Înălțime | 35 mm |
| Adâncime | 244 mm |
| Lățime | 244 mm |
Date logistice
| Țara de origine | China |
| Produse per cutie de transport (interioară) | 1 PC(s) |
Baterie
| Tip baterie | CR2032 |
| Tehnologia bateriilor | Dioxid de litiu-mangan (LiMnO2) |
| Numărul de celule ale bateriei | 1 |
| Greutatea bateriei | 3 g |
| Greutatea litiului per baterie | 0,07 g |
Date de ambalare
| Greutatea pachetului | 1,23 kg |
| Înălțimea pachetului | 68 mm |
| Adâncimea pachetului | 268 mm |
| Lățimea pachetului | 270 mm |
BIOS
| Versiunea interfeței de gestionare a desktopului (DMI) | 2.7 |
| Versiunea BIOS-ului de administrare a sistemului (SMBIOS) | 2.7 |
| Jumper CMOS transparent | Da |
| Versiunea ACPI | 5.0 |
| Dimensiunea memoriei din BIOS | 256 Mbit |
| Tip BIOS | UEFI AMI |
Sloturi de expansiune
| A doua generație M.2 cea mai înaltă PCI Express | 4.0 |
| Al doilea M.2 cea mai mare dimensiune a cheii | 25110 |
| Prima generație PCI Express cu cea mai mare generație de M.2 | 4.0 |
| 1st M.2 cea mai mare dimensiune de cheie | 2580 |
| Numărul de sloturi M.2 (M) | 2 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 3.x) | 1 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 4.x) | 1 |
Rețeaua
| Versiunea Bluetooth | 5.3 |
| Bluetooth | Da |
| Modelul controlerului WLAN | Realtek RTL8851BE |
| Standardele Wi-Fi | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Standardul Wi-Fi de top | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Da |
| Controler LAN | Realtek RTL8125 |
| Tipul interfeței Ethernet | Ethernet 2.5 Gigabit |
| Ethernet LAN | Da |
Porturi de I/O pe panoul posterior
| Jack-ul antenei WiFi-AP | 2 |
| Microfon încorporat | Da |
| Ieșiri pentru căști | 1 |
| Intrare linie | Da |
| Versiunea DisplayPort | 1.4 |
| Cantitatea DisplayPort-urilor | 2 |
| Versiunea HDMI | 2.1 |
| Cantitatea porturilor HDMI | 1 |
| Cantitatea porturilor PS/2 | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Cantitate de porturi USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 2 |
| Cantitatea porturilor USB 2.0 | 4 |
I/O intern
| Numărul de pinturi LED RGB | 3 |
| Conector de pini LED RGB | Da |
| Numărul de conectori ai pompei de apă | 2 |
| Conector TPM | Da |
| Număr de conectori de alimentare EPS (8 pini) | 1 |
| Conector de alimentare EPS (8 pini) | Da |
| Numărul de conectori pentru ventilatoare din șasiu | 2 |
| Numărul de conectori pentru ventilatorul CPU | 2 |
| Conector pentru ventilator CPU | Da |
| Conector de alimentare ATX (24 de pini) | Da |
| Conector pentru panoul frontal | Da |
| Conector audio pentru panoul frontal | Da |
| Numărul de conectori SATA III | 4 |
| Conectori USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 2 |
| Conectori USB 2.0 | 2 |
Grafică
| Versiunea DirectX | 12.0 |
| HDCP | Da |
| Rezoluție maximă | 4096 x 2160 pixeli |
| Suport pentru tehnologia procesării paralele | Nesuportat |
Controlere de stocare
| Niveluri RAID | 0, 1, 5, 10 |
| Suport RAID | Da |
| Numărul de HDD-uri suportate | 4 |
| Numărul de unități de stocare suportate | 6 |
| Interfețe suportate pentru unități de stocare | M.2, PCI Express 4.0, SATA III |
| Tipuri de unități de stocare suportate | HDD & SSD |
Memorie
| Memorie internă maximă per slot | 64 GB |
| Memorie nebufferată | Da |
| Memoria internă maximă | 256 GB |
| Viteză de ceas a memoriei acceptată (maxim) | 8200 MHz |
| Viteze de ceas ale memoriei acceptate | 8200,8000,7950,7900,7800,7600,7400,7200,7000,6800,6666,6600,6400,6200,600,6000,5600,5200,4800,4400 MHz |
| Compatibilitatea ECC | Non-ECC |
| Canale de memorie | Dual-channel |
| Tip de sloturi de memorie | DIMM |
| Număr de sloturi de memorie | 4 |
| Tipuri de memorie suportate | DDR5-SDRAM |
Procesor
| Socket-uri de procesor suportate | Soclu AM5 |
| Serii de procesoare compatibile | Seria AMD Ryzen 7000, seria AMD Ryzen 8000, seria AMD Ryzen 9000 |
| Soclul procesorului | Soclu AM5 |
| Producător de procesoare | AMD |
Caracteristici
| Sistemele de operare Windows suportate | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Tip de răcire | Pasiv |
| Familia chipset-urilor de plăci de bază | AMD |
| Tipul sursei de alimentare | ATX |
| Canale de ieșire audio | Canale 7.1 |
| Factor de formă al plăcii de bază | micro ATX |
| Componentă pentru | PC |
| Monitorizarea stării PC-ului | Ventilator, Temperatură, Tensiune, Răcire cu apă |
| Culoarea produsului | Maro închis |
| Cip audio | Realtek ALC897 |
| Chipset pentru placa de bază | AMD B840 |
Specificații
| Model | B840M DS3H WIFI6 (Rev. 1.1) |