B650M-K
Plăcile de bază din seria ASUS Prime sunt proiectate cu expertiză pentru a dezlănțui întregul potențial al procesoarelor AMD Ryzen din seria 7000. Având un design robust de alimentare, soluții complete de răcire și opțiuni inteligente de reglare, PRIME B650M-K oferă utilizatorilor și dezvoltatorilor de PC-uri o gamă largă de optimizări de performanță prin intermediul unor funcții intuitive de software și firmware.
FLEXIBILITATE
Controalele complete stau la baza seriei ASUS PRIME. Placa de bază PRIME B650 include instrumente flexibile pentru a regla fiecare aspect al sistemului dvs., permițând ajustări de performanță care să se potrivească perfect modului în care lucrați pentru a maximiza productivitatea.
Creșterea performanței procesorului
AMD Precision Boost Overdrive (PBO) împinge bugetul de curent și tensiune al procesorului pentru a crește performanța în mod oportunist. Prin reglarea agresivă a parametrilor PBO, algoritmul AMD poate valorifica soluția robustă de alimentare a plăcii de bază pentru a crește și mai mult performanța.
RĂCIRE
Seria PRIME B650 este proiectată cu mai multe radiatoare integrate și o gamă de conectori hibridi pentru ventilatoare, pentru a asigura că sistemul dumneavoastră rămâne rece și stabil în condiții de sarcini de lucru intense.
Radiator și placă termică VRM
Radiatorul și plăcuțele termice VRM îmbunătățesc transferul de căldură de la MOSFET-uri și bobine de răcire pentru o performanță de răcire mai bună.
Mai răcitor prin design
Seria Prime B650 dispune de controale complete de răcire, configurabile prin intermediul software-ului Fan Xpert 2+ sau prin intermediul BIOS-ului UEFI.
Surse multiple de temperatură
Fiecare conector poate face referire dinamică la patru senzori termici. Fan Xpert 2+ vă permite să mapați temperatura plăcilor grafice ASUS compatibile pentru a optimiza răcirea pentru sarcinile care solicită intens GPU și CPU.
PERFORMANȚĂ
Seria PRIME B650 este construită pentru a gestiona numărul mare de nuclee și cerințele de lățime de bandă ale procesoarelor AMD. Placa de bază ASUS B650 oferă toate elementele fundamentale pentru a crește productivitatea zilnică, astfel încât sistemul dvs. va fi gata de acțiune cu o alimentare stabilă, răcire intuitivă și opțiuni flexibile de transfer de date.
Îmbunătățirea performanței DDR5
Opțiunile complete de optimizare a memoriei sunt piatra de temelie a plăcilor de bază PRIME. Cu PRIME B650M-A AX, puteți extrage întregul potențial al modulelor DDR5, indiferent dacă provin dintr-un kit de viteză extremă sau dintr-un set entry-level care altfel ar fi blocat.
Pentru modulele entry-level fără suport de memorie EXPO™, vă putem ajuta. Faceți clic aici pentru a afla mai multe despre AEMP. arrow.
Pentru cei care vor să depășească vitezele DDR5 standard, PRIME B650M-A AX este pregătită pentru kituri de nivel entuziast, datorită suportului extins AMD Extended Profiles for Overclocking (EXPO™). Veteranii experimentați pot ajusta și mai mult performanța prin intermediul gamei extinse de setări din UEFI.
Sunet excepțional
Funcțiile integrate combinate oferă un sunet de înaltă calitate
Designul inteligent și hardware-ul premium creează o calitate audio nemaiîntâlnită cu nimic din ce ați mai experimentat vreodată.
ASTA SCHIMBĂ TOTUL.
DE PE ACEASTĂ NOUĂ PLATFORMĂ, POȚI VEDEA VIITORUL
Construiește-ți următorul sistem cu un procesor AMD Ryzen™ seria 7000 și PRIME B650M-A AX pentru a experimenta performanțe avansate. Cu până la 16 nuclee „Zen 4” și 32 de thread-uri, frecvențe de ceas de până la 5,7 GHz și 80 MB de memorie cache, AMD Ryzen™ seria 7000 te menține cu un pas înaintea celorlalți.1
De asemenea, veți avea acces la noi funcții pentru jucători cu AMD Socket AM5, de la viteza memoriei DDR5 până la lățimea de bandă crescută a PCIe® 5.0. Procesoarele AMD Ryzen™ seria 7000 și plăcile de bază AMD socket AM5 sunt deblocate pentru overclocking pentru a vă personaliza experiența. Obțineți și mai multă performanță atunci când overclocați memoria DDR5 cu tehnologia AMD EXPO™.2
- Socket AMD AM5: Pregătit pentru procesoarele desktop AMD Ryzen™ din seria 7000
- Conectivitate ultra-rapidă: M.2 PCIe 5.0, Realtek 2.5Gb Ethernet, porturi USB 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 1 Type-C® frontal
- ASUS OptiMem II: Rutare atentă a traseelor și fișelor, plus optimizări ale stratului de bază pentru a păstra integritatea semnalului și a îmbunătăți overclocking-ul memoriei
- Răcire completă: radiator VRM, radiator M.2, radiator PCH, conectori pentru ventilatoare hibride și Fan Xpert 2+
- Iluminare RGB Aura Sync: Conectori adresabili Gen 2 integrați și conector Aura RGB pentru benzi LED RGB, ușor de sincronizat cu hardware compatibil Aura Sync
ASUS PRIME B650M-K. Producător procesor: AMD, Socket procesor: Socket AM5, Serie procesor compatibilă: AMD Ryzen seria 7000. Tipuri de memorie acceptate: DDR5-SDRAM, Memorie internă maximă: 96 GB, Tip sloturi memorie: DIMM. Interfețe unități de stocare acceptate: M.2, SATA III, Tipuri de unități de stocare acceptate: HDD și SSD, Niveluri RAID: 0, 1, 10. Tip interfață Ethernet: 2.5 Gigabit Ethernet. Componentă pentru: PC, Factor de formă placă de bază: micro ATX, Familie chipset placă de bază: AMD
Conținutul ambalajului
Greutate și dimensiuni
| Adâncime | 221 mm |
| Lățime | 244 mm |
Date de ambalare
| Greutatea pachetului | 1,07 kg |
| Înălțimea pachetului | 51,5 mm |
| Adâncimea pachetului | 270 mm |
| Lățimea pachetului | 260 mm |
BIOS
| Dimensiunea memoriei din BIOS | 256 Mbit |
| Tip BIOS | UEFI AMI |
Sloturi de expansiune
| Numărul de sloturi M.2 (M) | 2 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 4.x) | 2 |
| Sloturi PCI Express x1 (Gen 4.x) | 2 |
Rețeaua
| Wi-Fi | Nu |
| Tipul interfeței Ethernet | Ethernet 2.5 Gigabit |
| Ethernet LAN | Da |
Porturi de I/O pe panoul posterior
| Microfon încorporat | Da |
| Ieșiri pentru căști | 1 |
| Intrare linie | Da |
| Cantitatea porturilor HDMI | 1 |
| Cantitate de porturi VGA (D-Sub) | 1 |
| Cantitatea porturilor PS/2 | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A | 2 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 2 |
| Cantitatea porturilor USB 2.0 | 4 |
I/O intern
| Conector de pini LED RGB | Da |
| Conector de alimentare de 12V | Da |
| Număr de conectori COM | 1 |
| Conector TPM | Da |
| Conector de alimentare EPS (8 pini) | Da |
| Numărul de conectori pentru ventilatoare din șasiu | 2 |
| Conector pentru ventilator CPU | Da |
| Conector de alimentare ATX (24 de pini) | Da |
| Conector audio pentru panoul frontal | Da |
| Conector audio | Da |
| Conector de ieșire S/PDIF | Da |
| Numărul de conectori SATA III | 4 |
| Conectori USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 2 |
| Conectori USB 2.0 | 2 |
Grafică
| Suport pentru tehnologia procesării paralele | Nesuportat |
Controlere de stocare
| Niveluri RAID | 0, 1, 10 |
| Suport RAID | Da |
| Numărul de HDD-uri suportate | 4 |
| Numărul de unități de stocare suportate | 6 |
| Interfețe suportate pentru unități de stocare | M.2, SATA III |
| Tipuri de unități de stocare suportate | HDD & SSD |
Memorie
| Memorie nebufferată | Da |
| Memoria internă maximă | 96 GB |
| Viteză de ceas a memoriei acceptată (maxim) | 6400 MHz |
| Viteze de ceas ale memoriei acceptate | 4800, 5000, 5200, 5400, 5600, 5800, 6000, 6200, 6400 MHz |
| Compatibilitatea ECC | ECC & Non-ECC |
| Canale de memorie | Dual-channel |
| Tip de sloturi de memorie | DIMM |
| Număr de sloturi de memorie | 2 |
| Tipuri de memorie suportate | DDR5-SDRAM |
Procesor
| Socket-uri de procesor suportate | Soclu AM5 |
| Serii de procesoare compatibile | AMD Ryzen seria 7000 |
| Soclul procesorului | Soclu AM5 |
| Producător de procesoare | AMD |
Caracteristici
| Sistemele de operare Windows suportate | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Familia chipset-urilor de plăci de bază | AMD |
| Canale de ieșire audio | Canale 7.1 |
| Factor de formă al plăcii de bază | micro ATX |
| Componentă pentru | PC |
| Chipset pentru placa de bază | AMD B650 |
Specificații