PRIME 850-PLUS WIFI
Plăcile de bază din seria ASUS Prime sunt expert concepute pentru a dezlănțui întregul potențial al procesoarelor AMD Ryzen™ seria 9000. Placa de bază PRIME B850-PLUS WIFI oferă utilizatorilor și constructorilor PC DIY o gamă de optimizări de performanță prin software și firmware intuitive. Este concepută să fie pregătită pentru Advanced AI PC, oferind puterea și conectivitatea necesare aplicațiilor AI solicitante.
* CEC Tier II ready
ASUS PRIME B850-PLUS WIFI. Producător procesor: AMD, Socket procesor: Socket AM5, Serii de procesoare compatibile: AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series. Tipuri de memorie suportate: DDR5-SDRAM, Memorie internă maximă: 256 GB, Tip sloturi de memorie: DIMM. Interfețe unități de stocare suportate: M.2, SATA III, Tipuri de unități de stocare suportate: HDD & SSD, Niveluri RAID: 0, 1, 5, 10. Tip interfață Ethernet: 2.5 Gigabit Ethernet, Cel mai avansat standard Wi-Fi: Wi-Fi 6E (802.11ax). Componentă pentru: PC, Factor de formă placă de bază: ATX, Familie chipset placă de bază: AMD
Alte caracteristici
Greutate și dimensiuni
| Înălțime | 48 mm |
| Adâncime | 244 mm |
| Lățime | 305 mm |
Date de ambalare
| Greutatea ambalajului | 1.26 kg |
| Înălțimea ambalajului | 273 mm |
| Adâncimea ambalajului | 68 mm |
| Lățimea ambalajului | 353 mm |
BIOS
| Dimensiune memorie BIOS | 256 Mbit |
| Tip BIOS | UEFI AMI |
Sloturi de expansiune
| Număr sloturi M.2 (M) | 3 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 3.x) | 2 |
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 4.x) | 1 |
Rețea
| Versiune Bluetooth | 5.3 |
| Bluetooth | Da |
| Cel mai avansat standard Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Da |
| Tip interfață Ethernet | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Da |
Porturi I/O pe panoul din spate
| Intrare microfon | Da |
| Număr porturi DisplayPort | 1 |
| Număr porturi HDMI | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Număr porturi USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C | 1 |
| Număr porturi USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A | 3 |
| Număr porturi USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 2 |
| Număr porturi USB 2.0 | 2 |
I/O intern
| Conector de alimentare 12V | Da |
| Număr conectori COM | 1 |
| Header-e Thunderbolt | 1 |
| Conector TPM | Da |
| Conector alimentare EPS (8-pin) | Da |
| Conector pentru intruziune carcasă | Da |
| Număr conectori ventilator carcasă | 4 |
| Număr conectori ventilator CPU | 1 |
| Conector ventilator CPU | Da |
| Conector de alimentare ATX (24-pin) | Da |
| Conector audio panou frontal | Da |
| Conector ieșire S/PDIF | Da |
| Număr conectori SATA III | 4 |
| Conectori USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 2 |
| Conectori USB 2.0 | 3 |
Grafică
| Placă grafică integrată | Nu |
| Suport tehnologie procesare paralelă | Nesuportat |
Controlere de stocare
| Niveluri RAID | 0, 1, 5, 10 |
| Suport RAID | Da |
| Număr HDD-uri suportate | 4 |
| Număr unități de stocare suportate | 7 |
| Interfețe unități de stocare suportate | M.2, SATA III |
| Tipuri de unități de stocare suportate | HDD & SSD |
Memorie
| Memorie unbuffered | Da |
| Memorie internă maximă | 256 GB |
| Frecvență de memorie suportată (max) | 8000 MHz |
| Compatibilitate ECC | ECC & Non-ECC |
| Canale de memorie | Canal dublu |
| Tip sloturi de memorie | DIMM |
| Număr sloturi memorie | 4 |
| Tipuri de memorie suportate | DDR5-SDRAM |
Procesor
| Serii de procesoare compatibile | AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series |
| Socket procesor | Socket AM5 |
| Producător procesor | AMD |
Caracteristici
| Sisteme de operare compatibile | Windows 11, Windows 10 64-bit |
| Sisteme de operare Windows acceptate | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Familie chipset placă de bază | AMD |
| Canale ieșire audio | 7.1 channels |
| Factor de formă placă de bază | ATX |
| Componentă pentru | PC |
| Culoarea produsului | Multicolor |
| Chipset placă de bază | AMD B850 |
Specificații
| Model | PRIME B850-PLUS WIFI |