Prime 850M-A WIFI
Plăcile de bază din seria ASUS Prime sunt proiectate cu expertiză pentru a dezlănțui întregul potențial al procesoarelor AMD Ryzen™ din seria 9000. Placa de bază PRIME B850M-A WIFI oferă utilizatorilor și constructorilor de PC-uri DIY o gamă de optimizări de performanță prin intermediul unor funcții software și firmware intuitive. Este concepută pentru a fi compatibilă cu PC-ul, oferind puterea și conectivitatea necesare pentru aplicațiile AI solicitante.
ASUS PRIME B850M-A WIFI. Producător procesor: AMD, Socket procesor: Socket AM5, Serie procesor compatibilă: AMD Ryzen seria 7000, AMD Ryzen seria 8000, AMD Ryzen seria 9000. Tipuri de memorie acceptate: DDR5-SDRAM, Memorie internă maximă: 256 GB, Tip sloturi memorie: DIMM. Interfețe unități de stocare acceptate: M.2, SATA III, Tipuri de unități de stocare acceptate: HDD și SSD, Niveluri RAID: 0, 1, 5, 10. Tip interfață Ethernet: 2.5 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, Standard Wi-Fi superior: Wi-Fi 6E (802.11ax). Componentă pentru: PC, Factor de formă placă de bază: micro ATX, Familie chipset placă de bază: AMD
Alte caracteristici
Conținutul ambalajului
Greutate și dimensiuni
| Înălțime | 50 mm |
| Adâncime | 244 mm |
| Lățime | 244 mm |
Date de ambalare
| Greutatea pachetului | 1,52 kg |
| Înălțimea pachetului | 67,5 mm |
| Adâncimea pachetului | 275 mm |
| Lățimea pachetului | 275 mm |
BIOS
| Dimensiunea memoriei din BIOS | 256 Mbit |
| Tip BIOS | UEFI AMI |
Sloturi de expansiune
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 4.x) | 1 |
Rețeaua
| Versiunea Bluetooth | 5.3 |
| Bluetooth | Da |
| Standardul Wi-Fi de top | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Da |
| Tipul interfeței Ethernet | Ethernet Gigabit 2.5, Ethernet rapid, Ethernet Gigabit |
| Ethernet LAN | Da |
Porturi de I/O pe panoul posterior
| Jack-ul antenei WiFi-AP | 2 |
| Intrare linie | Da |
| Cantitatea DisplayPort-urilor | 2 |
| Cantitatea porturilor HDMI | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A | 2 |
| Numărul porturilor USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 2 |
| Cantitatea porturilor USB 2.0 | 4 |
I/O intern
| Conector de alimentare de 12V | Da |
| Număr de conectori COM | 1 |
| Conector TPM | Da |
| Conector de alimentare EPS (8 pini) | Da |
| Conector de intruziune a șasiului | Da |
| Numărul de conectori pentru ventilatoare din șasiu | 3 |
| Numărul de conectori pentru ventilatorul CPU | 1 |
| Conector pentru ventilator CPU | Da |
| Conector de alimentare ATX (24 de pini) | Da |
| Conector audio pentru panoul frontal | Da |
| Conector de ieșire S/PDIF | Da |
| Numărul de conectori SATA III | 4 |
| Conectori USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 2 |
| Conectori USB 2.0 | 2 |
Grafică
| Suport pentru tehnologia procesării paralele | Nesuportat |
Controlere de stocare
| Niveluri RAID | 0, 1, 5, 10 |
| Suport RAID | Da |
| Numărul de HDD-uri suportate | 4 |
| Numărul de unități de stocare suportate | 7 |
| Interfețe suportate pentru unități de stocare | M.2, SATA III |
| Tipuri de unități de stocare suportate | HDD & SSD |
Memorie
| Memorie nebufferată | Da |
| Memoria internă maximă | 256 GB |
| Viteză de ceas a memoriei acceptată (maxim) | 8000 MHz |
| Compatibilitatea ECC | ECC & Non-ECC |
| Canale de memorie | Dual-channel |
| Tip de sloturi de memorie | DIMM |
| Număr de sloturi de memorie | 4 |
| Tipuri de memorie suportate | DDR5-SDRAM |
Procesor
| Serii de procesoare compatibile | Seria AMD Ryzen 7000, seria AMD Ryzen 8000, seria AMD Ryzen 9000 |
| Soclul procesorului | Soclu AM5 |
| Producător de procesoare | AMD |
Caracteristici
| Sistemele de operare Windows suportate | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Familia chipset-urilor de plăci de bază | AMD |
| Canale de ieșire audio | Canale 7.1 |
| Factor de formă al plăcii de bază | micro ATX |
| Componentă pentru | PC |
| Culoarea produsului | Multicolor |
| Chipset pentru placa de bază | AMD B850 |