DURABILĂ. STABILĂ. FIABILĂ.
TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi) distilează elementele esențiale ale celei mai recente platforme AMD și le combină cu funcții game-ready și durabilitate dovedită. Concepută cu componente de grad militar, o soluție de alimentare îmbunătățită și un set complet de opțiuni de răcire, această placă de bază oferă performanță solidă ca o stâncă, cu stabilitate de gaming neclintită.
Când construiți cu o placă de bază TUF Gaming, beneficiați și de TUF Gaming Alliance - o colaborare ASUS cu parteneri din industrie de încredere care asigură construcție mai ușoară, cea mai bună compatibilitate și estetică complementară de la componente la carcasă.
PERFORMANȚĂ SOLIDĂ CA O STÂNCĂ
Cu livrare de putere îmbunătățită și opțiuni cuprinzătoare de răcire pentru a alimenta cele mai recente CPU-uri AMD Ryzen, plus suport pentru memorie și stocare mai rapide, TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi) este fundația perfectă pentru următorul dumneavoastră rig de luptă cu număr mare de nuclee.
DrMOS
VRM-ul onboard al TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi) folosește 8+2 etape de putere DrMOS care combină MOSFET-uri high-side și low-side și driver într-un singur pachet, oferind puterea și eficiența pe care le cer procesoarele AMD Ryzen™ de generația a 3-a.
PC DIY UȘOR
Plăcile de bază TUF Gaming sunt concepute pentru a fi ușor de configurat exact așa cum doriți - chiar și pentru constructori la prima experiență. Ecosistemul TUF Gaming Alliance face selectarea părților compatibile ușoară, în timp ce software-ul Armoury Crate oferă control complet al setărilor sistemului printr-un singur panou. Plăcile de bază TUF Gaming vă oferă tot ce aveți nevoie pentru a construi rig-ul de gaming visat, fără a adăuga complexitate.
Construiți cu încredere
TUF Gaming Alliance este o colaborare între ASUS și brand-uri de încredere de componente PC pentru a asigura compatibilitate cu o gamă largă de părți, cum ar fi carcase PC, surse de alimentare, cooler-e CPU, kit-uri de memorie și altele. Cu mai multe parteneriate și componente fiind adăugate regulat, TUF Gaming Alliance va continua să crească și mai puternic.
GAMING IMERSIV
TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi) oferă un pachet complet, de înaltă performanță, pentru gaming, cu o listă lungă de funcții pentru a vă îmbunătăți experiența, inclusiv networking ultra-rapid pentru gameplay online mai fluid, audio impecabil cu indicii poziționale pentru gaming FPS și iluminare RGB onboard care se sincronizează cu accesoriile atașate pentru a vă ajuta să creați o atmosferă de gaming personalizată.
Intel® WiFi 6 AX200
Modulul Intel® WiFi 6 AX200 este compatibil cu standardul 802.11ax și împinge lățimea de bandă teoretică maximă până la incredibili 2.4 Gbps. Poate mai important pentru utilizatorii avansați, este optimizat pentru funcționare mai eficientă pe rețele aglomerate cu mult trafic concurent. Asociați placa de bază cu routerele ASUS WiFi 6 pentru a experimenta pe deplin potențialul de networking al WiFi 6.
EXCLUSIV 2.5 GIGABIT ETHERNET
Ethernet onboard 2.5G ridică conexiunea LAN cu o îmbunătățire de până la 2.5X a lățimii de bandă. Folosind cablul LAN existent, puteți beneficia de acest upgrade de networking pentru a experimenta gaming mai fluid, fără lag, pentru a transmite imediat în streaming videoclipuri de înaltă rezoluție și pentru a vă bucura de transferuri mai rapide de fișiere.
Turbo LAN
SOFTWARE DE OPTIMIZARE A REȚELEI PENTRU PRIORITIZARE PERSONALIZABILĂ A PACHETELOR
Turbo LAN este un software de optimizare a rețelei pentru prioritizare personalizabilă a pachetelor. Cu tehnologia cFosSpeed traffic-shaping, vă permite să configurați prioritatea aplicației printr-o interfață intuitivă și reduce lag-ul de rețea.
- Socket AMD AM4: Pregătit pentru procesoarele AMD Ryzen™ de generația a 3-a
- Soluție de alimentare îmbunătățită: 8+2 etape de putere DrMOS, conector ProCool, componente TUF de grad militar și Digi+ VRM pentru durabilitate maximă
- Răcire cuprinzătoare: Radiatoare VRM, radiator PCH fără ventilator, radiator M.2, header-e hibride de ventilator și utilitar Fan Xpert 2+
- Conectivitate de generație nouă: PCIe 4.0 M.2, suport USB 3.2 Gen 2 Type-A și Type-C
- Făcut pentru gaming online: Intel® WiFi 6, 2.5 Gb Ethernet, TUF LANGuard și tehnologia TurboLAN
- Microfon AI cu anularea zgomotului: Oferă comunicare vocală cristalină în joc
ASUS TUF GAMING B550M PLUS (WI-FI). Producător procesor: AMD, Socket procesor: Socket AM4, Serii de procesoare compatibile: AMD Ryzen 3000 Series. Tipuri de memorie suportate: DDR4-SDRAM, Memorie internă maximă: 128 GB, Tip sloturi de memorie: DIMM. Interfețe unități de stocare suportate: M.2, SATA. Standarde Wi-Fi: 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax). Factor de formă placă de bază: micro ATX, Familie chipset placă de bază: AMD, Chipset placă de bază: AMD B550
Alte caracteristici
Greutate și dimensiuni
| Înălțime | 67 mm |
| Adâncime | 244 mm |
| Lățime | 244 mm |
Date logistice
| Cod Sistem Armonizat (HS) | 84733020 |
BIOS
| Dimensiune memorie BIOS | 256 Mbit |
| Tip BIOS | UEFI AMI |
Sloturi de expansiune
| Sloturi PCI Express x16 (Gen 4.x) | 1 |
Rețea
| Versiune Bluetooth | 5.1 |
| Bluetooth | Da |
| Standarde Wi-Fi | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Da |
| Ethernet LAN | Da |
Porturi I/O pe panoul din spate
| Număr porturi DisplayPort | 1 |
| Număr porturi HDMI | 1 |
| Număr porturi PS/2 | 1 |
| Porturi Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Număr porturi USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A | 2 |
| Număr porturi USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A | 4 |
| Număr porturi USB 2.0 | 2 |
I/O intern
| Număr conectori SATA | 4 |
| Conectori USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 1 |
| Conectori USB 2.0 | 2 |
Controlere de stocare
| Interfețe unități de stocare suportate | M.2, SATA |
Memorie
| Memorie internă maximă | 128 GB |
| Frecvențe de memorie suportate | 2133,2400,2666,2800,3000,3200,3333,3466,3600,3733,3866,4000,4133,4266,4400,4600 MHz |
| Tip sloturi de memorie | DIMM |
| Număr sloturi memorie | 4 |
| Tipuri de memorie suportate | DDR4-SDRAM |
Procesor
| Serii de procesoare compatibile | AMD Ryzen 3000 Series |
| Socket procesor | Socket AM4 |
| Producător procesor | AMD |
Caracteristici
| Sisteme de operare Windows acceptate | Windows 10 |
| Familie chipset placă de bază | AMD |
| Canale ieșire audio | 7.1 channels |
| Factor de formă placă de bază | micro ATX |
| Chipset placă de bază | AMD B550 |